keď sa smútočný sprievod konečne priblížil, zdalo sa mi, akoby sa celý svet naplnil čierňavou,“ opísal pohreb Františka Jozefa 30. novembra 1916 neskorší rakúsky kancelár Bruno Kreisky. Smútočnému sprievodu v uliciach Viedne sa prizeral ako päťročný chlapec a jeho svedectvo sa dá nájsť na webe Rakúskeho štátneho archívu: „Bola to jedinečná demonštrácia čiernej a v tvárach ľudí sa dala čítať bolesť i obavy; čo len teraz bude.“
„Prvoradým problémom Slovákov v Uhorsku bol maďarský národnostný útlak. Obracanie sa na cisára bolo spôsobom, ako tento tlak obísť.“
Spisovateľ Joseph Roth, ktorý osudovú atmosféru zániku Rakúsko-Uhorska tak dobre opísal v románoch Pochod Radeckého a Kapucínska krypta, odprevádzal cisára na poslednej ceste ako vojak slávnostného špaliera: „Bola jeseň, tmavosivý dážď padal na naše poľné uniformy.“ Bezútešnosť dňa akoby zdôrazňovala, že sa tu končí jedna historická epocha. A niektorí zrejme tušili, že za starým panovníkom odíde čoskoro aj jeho ríša. Nový, 29-ročný, cisár a kráľ Karol udržal Rakúsko-Uhorsko pohromade len necelé dva roky.
Do akej miery obyvateľstvo mocnárstva naozaj za 86-ročným Františkom Jozefom trúchlilo, to je otázne. Veď v čase jeho smrti trvala prvá svetová vojna už viac ako dva roky. Mnohí prišli o synov, bratov a otcov bojujúcich za česť dynastie. Nebolo im dovolené dožiť sa požehnaného veku, ktorého sa dožil vladár, čo ich do Veľkej vojny poslal.
„Slovenská verejnosť, unavená vojnou, prijala správy o úmrtí panovníka rezervovane a pomerne chladne,“ píše historička Elena Mannová v knihe Prvá svetová vojna z edície Slovensko v 20. storočí. „Pôvodné tradičné uctievanie kráľa a rešpektovanie monarchistického zriadenia vyústilo napokon do ľahostajnosti Slovákov voči novému kráľovi aj voči štátnej forme.“ Útrapy konfliktu, doliehajúce aj na obyvateľstvo v zázemí, postupne pozbavili starú elitu v očiach ľudí legitimity.
pre každého iný
Zmenilo sa dnes niečo na našej ľahostajnosti voči posledným Habsburgovcom? V susednom Rakúsku sa k stému výročiu úmrtia Františka Jozefa konajú štyri výstavy a ďalšie sprievodné akcie. A na Slovensku? Na hrade Červený Kameň, ktorý patrí pod Slovenské národné múzeum, možno vidieť výstavu fotografií, približujúcich život panovníka z rôznych hľadísk. No s protirečivým odkazom predposledného monarchu zápasí celá stredná Európa.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.