Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

František Jozef: Slováci vždy verní dynastii

.eva Čobejová .časopis .téma

Zo školských lavíc sme sa s Františkom Jozefom I. stretli najmä ako s panovníkom, ktorý Slovákov sklamal, ba dokonca zradil. A to dokonca nie raz, ale veľakrát. Napriek tomu sa cisár na slovenskom území tešil veľkej úcte.

František Jozef: Slováci vždy verní dynastii CCAI/AFP/PROFIMEDIA Cisár František Jozef I. v roku 1896 reční pri oslavách tisícročia príchodu Maďarov do strednej Európy. Obraz namaľoval Július Bencúr.

slovo zrada je možno prisilné, ale je pravda, že Slováci a ich záujmy boli vždy v monarchii obetované akoby vyšším záujmom – najmä jednote ríše a upokojeniu nespokojných Maďarov, ktorí spojenie s Viedňou niesli ťažko. Za habsburskú ríšu a dynastiu išli do boja slovenskí dobrovoľníci v meruôsmych rokoch, dúfajúc, že si tým u cisára zlepšia vyjednávaciu pozíciu vo Viedni a vymôžu si dôstojnejšie postavenie. No výsledkom bolo to, že slovenské požiadavky splnené neboli a v čase Bachovho neoabsolutizmu slovenskú politickú reprezentáciu, ako pre ríšu nebezpečnú skupinu, dokonca perzekvovali – symbolom tohto sklamania je Štúrovo smutné pôsobenie v Modre pod policajným dozorom.

„Slováci po roku 1867 pre veľkú politiku robenú z Viedne úplne vypadli.“

Reparát v očiach Slovákov mal František Jozef I. šancu zložiť začiatkom šesťdesiatych rokov, keď Alexander Bach vo svojej funkcii skončil a konflikt medzi Viedňou a Pešťou sa opäť obnovil. Slováci sa opäť pokúšali z tohto konfliktu niečo vyťažiť a obrátili sa s nádejou na Viedeň. Dňa 12. decembra 1861 cisár prijal slovenskú deputáciu a jej členov ubezpečil, že „ako tlmočníkov Môjho vo všetkých ťažkých dobových okolnostiach verného a lojálneho slovenského národa, že sťažnosti a prosby Vaše beriem na vedomie a dám starostlivo preskúmať a budem starostlivo dbať o to, aby sa im dľa možnosti vyhovelo“. Existenčne dôležité požiadavky síce splnené neboli (väčšia nezávislosť od uhorských orgánov), ale Slováci sa nadchli už aj tým, že cisár povolil Maticu slovenskú a venoval jej 1 000 zlatých.

Vtedy Slováci opäť uverili, že „Boh je milostivý a panovník spravodlivý.“ Akoby nestačilo sklamanie z roku 1849, to ďalšie prišlo po rakúsko-uhorskom vyrovnaní. Cisárovi pri rokovaniach s uhorskými politikmi oveľa viac záležalo na tom, aby v dualistickom štáte ostalo cisársko-kráľovskej monarchii jednotné velenie armády či spoločná mena a clá – ako na tom, aby nemaďarské národnosti nezažívali v Uhorsku útlak a pomaďarčovanie. Najmä na tej armáde cisárovi obzvlášť záležalo, a aj pre tento záujem si nad Slovákmi či inými nemaďarskými národnosťami umyl ruky ako Pilát. Zveril ich Uhorsku a viac sa o národnostné problémy vo svojom uhorskom kráľovstve nezaujímal. Slováci po roku 1867 pre veľkú politiku robenú z Viedne úplne vypadli. Chodiť za cisárom s ďalšími memorandami, prosbopismi, deputáciami sa už mnohým realistickejšie zmýšľajúcim slovenským politikom protivilo a odmietli to (napríklad biskup Štefan Moyzes). Navyše, ako cisár starol, celá mašinéria jeho audiencií sa stávala čoraz byrokratickejšou, úradníci mu už ľudí na audienciu selektovali, a audiencie u cisára nemali veľký praktický efekt okrem toho, že si cisár každého zdvorilo vypočul.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite