Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.diskusia: Chceme stranu, nie nové projekty

.filip Olšovský .michal Magušin .časopis .týždeň doma

O potrebe nových politických strán sa rozpráva už nejaký rok. Nedávno vznikol think-thank Progresívne Slovensko a onedlho by svoje plány mal ohlásiť Richard Rybníček, ako i ďalší pravicoví hráči. Rozprávali sme sa s Pavlom Sibylom, Fedorom Blaščákom a Martinom Luteránom.

.diskusia: Chceme stranu, nie nové projekty Boris Németh

čo vám v súčasnej ponuke politických strán najviac chýba?

Pavel Sibyla: Dôveryhodní predstavitelia a programy. Táto kombinácia jasne absentovala pri posledných voľbách.

Martin Luterán: Tiež s tým súhlasím a za seba hovorím, že teraz by som nemal koho voliť. Som jeden z tých, ktorí volajú po novom riešení. Medzi súčasnými stranami nevidím takú, ktorá by reprezentovala nejaký ucelený myšlienkový systém, s ktorým by som sa vedel stotožniť.

Fedor Blaščák: Systém politických strán nám tu nefunguje, ako by mal. Za 25 rokov slobodného vývoja máme jednu demokratickú politickú stranu, ktorá si ten vývoj pamätá a aj tá je dnes mimo parlamentu. Všetko ostatné sú projekty. Dnes už takmer úplne absentuje to svetonázorové podložie, ktoré robí stranu čitateľnou. Ideológie sú nahrádzané ad hoc populizmom. O stranách nie je jasné, čo sú zač a to nám ohrozuje demokraciu.

PS: Časť problému by som videl aj v myšlienkovom nastavení ľudí, ktorí by nás dokázali osloviť. Ivan Mikloš svojho času zvykol hovoriť, že dôležité nie sú strany, ale myšlienky. To sa dosť prejavovalo aj smerom k SDKÚ a koniec strany je aj dôsledkom tohto prístupu. Od istého času nebola v strane ambícia mať viac členov a v určitom štádiu sa stala tiež už len projektom.

FB: Keď sa ideme baviť o nových projektoch, ktoré majú prísť, ich cieľom by malo byť urobiť to poriadne. Aby to boli naozajstné politické strany, ktoré budú sčasti diskusným klubom a sčasti „firmou“, ktorá exekuuje politický život.

nespĺňa takéto požiadavky aj Smer?

FB: Smer to celkom úspešne simuluje. Darí sa mu to, lebo má dosť moci v regiónoch aj v centre, no neprebieha v ňom vnútorná diskusia. Vôbec ju nevidno. To vidíme aktuálne aj na prípade Borisa Zalu. Poznáme napríklad dôvody, prečo sa nacionalizmus v Smere presadil za posledné roky viac, no zistíme to z bilbordu alebo ex post z nejakého rozhovoru. Ako voliči nie sme pri tom a nemôžeme tú debatu sledovať. Straníci síce tvrdia, že prebieha, ale my netušíme ako, a preto im ani nemáme dôvod veriť.

PS: Chýba tu strana, ktorá by bola predvídateľná. S predstaviteľmi, ktorí by boli pevní v postojoch a kľúčových otázkach.

FB: Predvídateľná, ale predvídateľná aj v zmenách. Môžu svoj postoj upraviť, no bude to kontrolovateľné, lebo môžeme vnímať debatu okolo toho.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite