rusko je hypotetická kultúra, píše profesorka medzinárodných vzťahov Nina L. Khrushcheva v jednom zo svojich blogov. „Po väčšinu dejín nám vládli despotovia, a tak sme si navykli žiť skôr vo fikcii než realite.“ Osud jej rodiny, Chruščovovcov, je dôkazom toho, že s tou fikciou to platí. Realita v Rusku je totiž ťaživá a komplikovaná.
adoptívna vnučka Nikitu Chruščova
„Keď vysvetľujem naše mnohovrstvové rodinné vzťahy, ľudia sa v ich zložitosti nevedia orientovať,“ uvádza Nina L. Khrushcheva. „A ani ja to neviem vždy jasne a stručne vysvetliť. Napokon, samo Rusko je hádanka zahalená do vlastnej záhady a moja rodina v tom nie je výnimkou.“
Rodená Moskovčanka, dnes naturalizovaná americká občianka, je totiž vnučkou a zároveň pravnučkou Nikitu Chruščova, obávaného politika, ktorý stál na čele Sovietskeho zväzu v časoch studenej vojny.
Nininu matku, svoju biologickú vnučku Juliu, si Nikita Chruščov adoptoval, keď jej otec, jeho syn Leonid, zahynul počas druhej svetovej vojny. Vychoval ju ako svoju dcéru. Preto ho Nina L. Khrushcheva považuje za svojho starého otca.
Sama uznáva, že jeho odkaz je kontroverzný. Mnohí v ňom vidia len zloducha. Ale Chruščov, kedysi verný Stalinov lokaj, hrmotný nedovzdelaný muž so spôsobmi sedliaka, predsa len dokázal v sovietskej spoločnosti odštartovať proces destalinizácie.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.