Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Téma: Prezidentské mýty

.eva Čobejová .lukáš Krivošík .martin Mojžiš .časopis .téma

Slovensko sa rozlúčilo so svojím prvým prezidentom v ére samostatnosti. Michal Kováč sa už stal historickou postavou, a s jeho predchodcami, ako aj s ním sa spája nejaký podivný prezidentský mýtus. Tak ako s Masarykom, Havlom, Tisom i Husákom.

Téma: Prezidentské mýty Petr Švancara/Česká ilustrační fotografie/profimedia

prečo vlastne vznikajú okolo politikov či historických udalostí rôzne podivné mýty, ktoré majú často veľmi málo spoločné s realitou? A napriek tomu dokážu dlhý čas prežívať v spoločenskom povedomí, aby sa z času na čas objavili a zamútili vodu.

To, prečo mýty prežívajú napriek všetkým racionálnym argumentom, objasňoval významný znalec slovenských dejín Ľubomír Lipták v roku 2003 v súvislosti s vydaním knihy Mýty naše slovenské. „Práve potreba skratiek, každému zrozumiteľných zjednodušení, aby sa dal z minulosti ukovať nástroj na manipuláciu prítomnosti, je príčinou, že mýtus nevyhnutne osciluje iba medzi časťou pravdy a úplnou nepravdou. Reálne historické udalosti, osobnosti sú príliš zložité, aby sa dali vyložiť jednorozmerne, áno – nie, biely – čierny. Keďže život si skratky a zjednodušenia vyžaduje, mýty nielen vždy boli, ale neustále vznikajú nové.“ Lipták však pripomína dôležitú vec: „Večnosť“ mýtov neznamená, že sa s nimi treba zmierovať. „Nikdy totiž nevieme, ktorý je malígny a kedy príde jeho hodina.“

masaryk: vrah robotníkov

Prvý československý prezident Tomáš Garigue Masaryk bol vďačným námetom pre šíriteľov mýtov. V slovenskom prostredí sa šíril mýtus o nepriateľovi či zradcovi Slovákov, či dokonca o človeku, ktorý žiarlil na úspešnejšieho Štefánika, a preto ho dal zostreliť.

PROFIMEDIA

Tieto mýty vznikli v čase vojnovej slovenskej republiky, keď ich šírili ľudáci opovrhujúci nedokonalou československou demokraciou. A tento mýtus zdarne oživovali v deväťdesiatych rokoch minulého storočia matiční či exiloví historici a mečiarovskí publicisti.

No je tu ešte jeden mýtus – a ten dodnes prežíva aj v Česku a týka sa tragédie v Duchcove počas hospodárskej krízy. Ten mýtus sa dá jednoducho zhrnúť do slov: „Masaryk dal strieľať do hladujúcich robotníkov“ so skrytým dodatkom: bol to len pokrytecký humanista. Tento mýtus začali šíriť a živiť komunistickí politici, ako aj ľavicoví intelektuáli, ktorí sa v čase hospodárskej krízy s nádejou pozerali na východ, kde „prehnitú“ demokraciu zmietla robotnícka revolúcia.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite