štíhly vitálny chlap, ktorý za svoj tvorivý život urobil viac výstav a kníh, ako si ktokoľvek dokáže čo len predstaviť. A pritom (milý Jindro, prepáč), nejde, samozrejme, o kvantitu. Jeho základné dielo, ktoré predurčilo čokoľvek, čo robil – a robí dodnes – pochádza z malého kúska zeme na severe Moravy, z dedinky Sovinec a jej okolia, kde v tieni stredovekého hradu žije povestných „pár duší“. A Štreit, za socializmu učiteľ, ale aj pracovník v poľnohospodárstve, žije spolu s nimi. Nie popri nich, spolu s nimi. To slovíčko spolu je kľúčové.
V Sovinci a okolí „za Husáka“ spravil ikonické dielo, výstavu a knihu Vesnice je svět. Áno, pre vnímavých a poučených je to jasný odkaz, jasná parafráza globalizácie – svet je dedina. Štreit v kvapke ukázal more. Jeho surové (v zmysle autentickej reality) čiernobiele fotografie už desiatky rokov zobrazujú každodenné rituály, často smutné a ešte častejšie bizarné, obyčajných ľudí. S malým „o“, pochopiteľne. Všetkých tých ľudkov bez mena a bez pozemskej slávy, ktorí sa dajako pretĺkajú pri pive či slivovici životom. Klišé? Ani náhodou! Po roku 1989 Štreit začal učiť dokumentárnu fotografiu na Institutu tvůrčí fotografie (ITF) v Opave, kde má desiatky, dnes už zrejme stovky študentov, nasledovníkov.
To je ale tá menej podstatná časť. Tá dôležitejšia, teda podľa mňa, sú jeho fotografie dedín v rôznych krajinách sveta. Od Francúzska až po Buriatsko. A opäť, vždy to boli čiernobiele fotografie, zrnité, s tmavými plochami, často v prítmí šerosvitu, bez blesku a s typickým zrnom, ktoré my fotografi dôverne poznáme. Medzitým robil knihy aj o železiarňach či o narkomanoch. Zdalo sa, že autor ostane verný svojmu naratívu, svojmu jazyku, ktorým rozpráva príbehy. Popri svojej autorskej práci organizoval a kurátorsky zabezpečoval najmä na svojej rodnej Morave výstavy popredných českých a slovenských výtvarníkov, sochárov, grafikov či iných umelcov. Už za socializmu, a najmä tých neoficiálnych. Bol a je obetavý milovník umenia, aj umenia živej komunikácie. V dnešnej dobe ide akoby o úkaz z prehistórie, keď sa žilo v komunite.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.