Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kresťanské blogy

.časopis

Na sieti sietí sa objavuje čoraz viac blogov s kresťanskou tematikou. Tento fenomén je, podobne ako iné internetové trendy, rozšírený najmä za oceánom. Aj na Slovensku však existuje niekoľko bloggerov, ktorí na túto tému píšu veľmi zaujímavo a podnetne.

Na sieti sietí sa objavuje čoraz viac blogov s kresťanskou tematikou. Tento fenomén je, podobne ako iné internetové trendy, rozšírený najmä za oceánom. Aj na Slovensku však existuje niekoľko bloggerov, ktorí na túto tému píšu veľmi zaujímavo a podnetne.
Na blog.sme.sk sú to napríklad Jozef Červeň, sestra Hermana, Stanislav Illéš, ale aj iní kňazi, rehoľníci
a laici.
Jozef Červeň píše o svojej práci kňaza na košickom sídlisku Luník IX. Na blog sestry Hermany už síce nepribúdajú príspevky tak často, ako to bolo v jeho začiatkoch, ale stále tu nájdete pekné, viac či menej lyrické úvahy na duchovné témy. Stanislav Illéš píše svoj „blog vidieckeho kňaza” už nejaký čas, a stihol spomenúť všetko od opravy kostolných zvonov cez pápežove topánky a čiapky po rozprávanie o tom, aké náročné je spovedať. Takisto zaujímavou bola séria článkov, v ktorých odpovedal na otázky mladého kolegu – bloggera.

V Amerike sa dá blogovaním na kresťanské témy živiť, možno popri iných podobných aktivitách – dokazujú to (polo)profesionálne blogy Amy Welborn alebo Marka Shea. Ďalšou kategóriou sú blogy, ktoré by sa dali označiť za klebetné, publikujú najmä (často neoverené) kuloárne informácie. Dobrým príkladom je „spravodajstvo” talianskeho novinára Sandra Magistera z Vatikánu (v angličtine) a rôzne podobné blogy. Úplne inak bloguje známy americký kresťanský filozof a teológ slovenského pôvodu Michael Novak. Svoje pohľady na filozofické a historické otázky publikuje na viacerých blogoch, zverejňuje ich však aj na vlastnej stránke Michaelnovak.net.
Vo svete politiky, rovnako ako v iných oblastiach, má blogovanie výrazný vplyv. Aj na Slovensku sú bloggeri, ktorí vedia získať originálne informácie alebo napríklad interview s politikmi. Bude celkom zaujímavé pozorovať, či a aký budú mať blogy a „občianska žurnalistika“ vplyv na dianie v cirkvi u nás – či už to bude otázkami, ktoré bloggeri nastolia alebo spopularizujú, alebo len klebetami o tom, kto, kde, kedy a prečo sa má stať biskupom alebo farárom. 
.pavol Černý
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite