Tak ako? Je Tinky Winky homosexuál alebo je to len fialový mimozemšťan s červenou kabelkou? Ide len o trochu čudnú postavičku z detského seriálu alebo je v nej ukryté aj posolstvo homosexuálnych tvorcov pre naše deti?
To je pár zo základných otázok, ktoré vášnivo riešili minulý týždeň dokonca aj naše médiá. Podnet na ich preberanie dala poľská detská ombudsmanka Ewa Sowińská. Tá totiž iniciatívne poverila svojich psychológov, aby skúmali, či Tinky Winky z britského seriálu Teletubbies môže byť vysielaný pre poľské deti predškolského veku a či v seriáli náhodou nejde aj o skrytú propagáciu homosexuality.
Poľská konzervatívna aktivistka sa stala terčom mnohých ironických reakcií a posmeškov, napokon tak, ako celá poľská konzervatívna vláda, ktorá občas pri obrane tradičných hodnôt naozaj prestrelí. Je to už obľúbené klišé modernistov: smiať sa z tých „reakčných“ poľských zadubencov. Prečo nie, keď si to čas od času skutočne zaslúžia?
Ale, pravdupovediac, tá fialová príšerka s červenou kabelkou, o ktorej je reč, vyzerá fakt čudne. Možno je zábavná, možno smiešna, možno aj dojímavá, ale je naozaj nejaká iná a vôbec nie je ťažké všimnúť si to. Jedno z dievčat, ktoré anketovala TV JOJ vo svojich správach, povedalo rovno, že ju prakticky okamžite napadlo, že Tinky Winky je homosexuál. Podobne hovorca združenia Inakosť nevidel nič extra v tom, ak by aj Tinky Winky bol predstaviteľom homosexuálnej menšiny. „Čo je na tom zlé, keď sa deti dozvedia, že na svete existujú aj gayovia a lesby?“ Teda, deti predškolského veku, dodajme pre presnosť.
Asi je čudné vidieť za každou červenou kabelkou homosexuálny odkaz či rovno propagandu iného životného štýlu a hodnôt. Ale je zvláštne aj myslieť si, že už deti predškolského veku majú vedieť o tom, že pár môže tvoriť nielen muž a žena. Je na tom čosi zlé, keď aspoň tieto deti necháme ešte na pár rokov v sladkej predstave, že rodina, to je ocko (muž) a mama (žena)? Napokon zisteniu, že to tak nie je vždy, sa celkom isto v živote nevyhnú. Narazia naň najneskôr na základnej škole, lebo informácií o inakosti je a bude okolo nás čoraz viac. Inakosť je predsa in, tak prečo sa s tým až tak ponáhľať?
Aspoň v škôlke by mohli mať naše deti ešte zopár ilúzií a – aj staromilských predstáv. Napríklad, že správni muži či chlapci ešte stále nenosia červené kabelky.
Eva Čobejová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.