Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Euroaming

.časopis .týždeň v ekonomike

Vysoké ceny roamingových hovorov trápili nielen dovolenkárov či gastarbeiterov, ale aj ľudí z európskych inštitúcií. Komisárka Redingová a europoslanci presadili reguláciu cien, ktorá zákazníkov ochráni. Hurá?

Vysoké ceny roamingových hovorov trápili nielen dovolenkárov či gastarbeiterov, ale aj ľudí z európskych inštitúcií. Komisárka Redingová a europoslanci presadili reguláciu cien, ktorá zákazníkov ochráni. Hurá?

Európsky parlament schválil minulý týždeň nariadenie o cenovej regulácii roamingu, čím urobil predposledný krok k veľkému víťazstvu nad mobilnými operátormi a ich „neprimeranými ziskami“. Vďaka nariadeniu tak budeme už od začiatku augusta v zahraničí volať lacnejšie. Návrh síce ešte musia v júni odsúhlasiť ministri telekomunikácií členských štátov Únie, pôjde však zrejme len o formalitu. Veď každý dospelý majiteľ mobilného telefónu je aj voličom.



.eurotarifa
Veľké víťazstvo spotrebiteľa, za ktoré nariadenie vydávajú jeho autori, je skutočne impozantným skokom. Nariadenie bude platiť tri roky a určuje cenové stropy pre odchádzajúce i prichádzajúce hovory (ceny SMS a MMS sa to netýka). Už v lete budú musieť operátori informovať svojich zákazníkov o súčasných tarifách roamingových hovorov, ako aj o nových sadzbách, ktoré nesmú prekročiť strop garantovaný takzvanou eurotarifou.
V prvom roku regulácie bude maximálna maloobchodná cena 49 centov za minútu odchádzajúceho hovoru a 24 centov za minútu prichádzajúceho hovoru. V ďalších rokoch cena klesne ešte o niekoľko centov. Veľkoobchodné ceny budú ešte nižšie.
Na prvý pohľad to vyzerá rozumne. Poplatky za roaming sa doteraz pohybovali vo veľmi širokých mantineloch od 20 centov
za štvorminútový telefonát sprostredkovaný fínskym operátorom vo Švédsku až po 13 eur, ktoré musel zaplatiť za minútový hovor Malťan v Lotyšsku. Po prijatí regulácie sa zákazník bude môcť rozhodnúť, či si chce ponechať súčasnú tarifikáciu, alebo prejsť na eurotarifu.
.ako jeden
Minulotýždňové plénum Európskeho parlamentu, na ktorom sa nariadenie preberalo, jasne ukázalo myšlienkový obzor, v ktorom sa zákonodarcovia pohybujú a dôvody, ktoré ich viedli k tomu, aby zaň hlasovali takmer ako jeden.
Niekoľko viet z vystúpenia britskej labouristky Eluned Morgan sa v rôznych variáciách opakovalo aj u iných rečníkov: „Keď sme sa vrátili z dovolenky, zistili sme, že budeme platiť horibilnú sumu za telefón... Preto som rada, že Komisia chce chrániť každého, kto používa mobil... Nariadenie o roamingu je veľkým víťazstvom pre Európsky parlament, spotrebiteľov ako aj celú Európsku úniu.“ Jej stranícka kolegyňa a predsedníčka výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa Arlene McCarthy vyjadrila vďaku, že komisárka Viviane Redingová koná „v mene spotrebiteľov, ktorých okrádajú operátori“. Francúzska socialistka Béatrice Patrie síce uznala, že je pre ňu ťažké odhadnúť maržu, ktorú si operátori účtujú, ale napriek tomu jej „bolo jasné, že na úrovni maloobchodných cien bolo treba zlepšiť situáciu“.
Až na niekoľko výnimiek (napríklad český občiansky demokrat Ivo Strejček) sa však zahanbiť nedali ani poslanci označovaní ako ľudovci a liberáli. Zita Pleštinská z SDKÚ rovnako ako mnohí iní kolegovia ďakovala komisárke a zdôraznila, že po tomto rozhodnutí, ktoré označila za veľkolepý krok, sa vytvorí skutočne konkurenčný trh. Bývalý poľský pre-
miér Jerzy Buzek uviedol, že sa poslanci snažia pomôcť konkurencii a že v budúcnosti bude možné takto regulovať veľa oblastí. Česká kresťanská demokratka Zuzana Roithová vo svojom vystúpení síce spomenula, že roamingové ceny v globále klesajú, ale dodala, že „ľady sa pohli až pod hrozbou regulácie“.
.záhady
Ľady sa skutočne pohli. Lacnejšie telefonovanie zo zahraničnej dovolenky či zo zasadnutia europarlamentu poteší milióny ľudí a podľa holandského poslanca Lamberta Van Nistelrooija im ročne ušetrí 4 až 5 miliárd eur. Cenový strop zníži aj účty obyvateľom prihraničných oblastí, ktorí sa často nechtiac ocitajú v dosahu operátora z druhej strany hranice a zníži riziko kartelizácie odvetvia. Niekoľko vecí však zostáva záhadou. Ani po dlhej rozprave nebolo jasné, čo majú poslanci a komisárka na mysli pod pojmom „neospravedlniteľné ceny“ a na základe čoho určili práve cenu 49 centov za odchádzajúci hovor. Rovnako tajomné je, ktoré tovary a služby sa budú regulovať v budúcnosti. Nezodpovedanými zostávajú aj otázky, prečo má zákonodarca vôbec zasahovať do cenotvorby a ako si budú operátori kompenzovať straty. Kto by na to však myslel vo vytržení zo „spravodlivého“ zásahu?
V lete vyrazíme s eurotarifou k moru a vrátime sa príjemne prekvapení, ako málo sme tohto roku minuli za životne dôležité telefonáty s kamarátmi na Slovensku. Možno potom pred Vianocami zistíme, že sa napríklad zmenšil výber korunových telefónov, ale to nám predsa nemôže pokaziť radosť. Máme totiž istotu, že naši volení zástupcovia si s tým už nejako po vzore roamingu poradia.  l
Tomáš Gális, Štrasburg

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite