Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vzory pre dnešok?

.časopis .téma

Portugalskí objavitelia a španielski conquistadori v mnohých ohľadoch reprezentujú to najveľkolepejšie z Európy. Ich odhodlanie objavovať nové svety a zapĺňať biele miesta na mapách poznania je niečo, čo môže inšpirovať každého moderného vedca.

Portugalskí objavitelia a španielski conquistadori v mnohých ohľadoch reprezentujú to najveľkolepejšie z Európy. Ich odhodlanie objavovať nové svety a zapĺňať biele miesta na mapách poznania je niečo, čo môže inšpirovať každého moderného vedca. Pripomínajú nám, že objavovanie je dobrodružstvo.
Ďalšou inšpiratívnou vecou je špecifické postavenie námorníka na drevenej plachetnici, kde je človek vydaný napospas náladovým živlom, ktoré nemôže ovplyvniť. Ochota Portugalcov a Španielov podstupovať riziká a každý deň nanovo čeliť vrtkavému moru môže byť inšpiráciou pre všetkých podnikateľov, ktorí dennodenne riskujú na meniacom sa trhu. Ich nekompromisná viera v Boha a presvedčenie o hodnote vlastného civilizačného dedičstva zas môžu inšpirovať politikov, ktorí sa cítia osamelí v relativistickej dobe, ktorej chýba rytierskosť i vznešenosť. A dobrodružstvá, ktoré na týchto objavných cestách zažili, môžu vyraziť dych aj mladému človeku. Objaviteľské výpravy 15. a 16. storočia sú ako Star Trek. Nie nadarmo vyhlásil spisovateľ Robert Louis Stevenson, autor románu Ostrov pokladov, že každý mladík chcel aspoň raz v živote objaviť zlatý poklad a zacítiť exotickú vôňu diaľav.
Pri čítaní životopisov portugalských a španielskych objaviteľov sú nápadné povahové paralely s najväčšími podnikateľmi 20. storočia. Je pravdepodobné, že vodcovské osobnosti, z ktorých tradičná, predkapitalistická ekonomika robila vojvodcov a kapitánov lodí, sú v dnešnej trhovej ekonomike alokované do čela firiem a korporácií.
Na úsvite novoveku žila väčšina Európy v tradičnej, nedostatkovej ekonomike, kde hlavným výrobným faktorom bola pôda, nové bohatstvo vznikalo len pomaly a jediným spôsobom, ako zbohatnúť, bolo ukradnúť ho niekomu inému. Ľudia ako Cortés alebo Vasco da Gama boli odhodlaní vziať si šťastie obchodom, a často aj násilím. Nezriedka koristili a lúpili. No vytvorením globálneho obchodu po námorných trasách urýchlili výmenu medzi vzdialenými kútmi Zeme a položili predpoklady pre vznik modernej trhovej ekonomiky s jej win-win situáciou. V nej už netreba pre vlastné zbohatnutie vyplieniť cudziu ríšu. Stačí podnikať a obchodovať.
.lk
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite