Nesú meno prezidenta a zhromažďujú dokumenty súvisiace s jeho administratívou. Druhým sú stranícke akcie. Bill Clinton podporil svoju manželku Hillary v primárkach, a napokon aj Baracka Obamu. Obidvom to výdatne pomohlo. George Bush starší podporoval svojho syna a ten aj vďaka rodine získal republikánsku nomináciu. A napokon sú to medzinárodné misie. Hoci George Bush starší alebo Jimmy Carter nedokázali obhájiť funkciu a úradovali iba štyri roky, americká vláda ich služby dokázala využiť. Bill Clinton napríklad vyslal – inak v prezidentskom úrade neúspešného – Jimmyho Cartera na misiu do Severnej Kórey. Oficiálne mala Carterova cesta v roku 1994 pôsobiť ako súkromná iniciatíva, neoficiálne išlo o cestu koordinovanú Bielym domom a ministerstvom zahraničných vecí. Carter ukázal, ako môže vyzerať riziko podobnej akcie. Bývalý americký prezident totiž zašiel ďalej, ako bol jeho mandát a s kórejským diktátorom „vyjednal“ zásady budúcej zmluvy o jadrovom odzbrojení. A keďže chcel zásluhy zožať sám, svoje výsledky bezprostredne potom oznámil televízii CNN. Celá zmluva nakoniec skončila bez väčšieho úspechu a problém jadrových zbraní je aktuálny dodnes.
Tak či onak, buďme radi, že nás na Slovensku pred knižnicami či zahraničnými misiami bývalých prezidentov chráni celkom iná tradícia.
Tak či onak, buďme radi, že nás na Slovensku pred knižnicami či zahraničnými misiami bývalých prezidentov chráni celkom iná tradícia.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.