Z pôvodnej verzie mojej reakcie na Tomáškov článok o Univerzite Komenského som to však napokon vyškrtol (článok profesora Tomášku sme uverejnili v .týždni 35/2009 – pozn. red.). Zo slovenských vysokých škôl je totiž UK predsa len s odstupom najmenej „sedlácká“. A potom, o ostatných fakultách toho viem veľmi málo, takže nemôžem kvalifikovane hovoriť o univerzite ako celku. Atomizácia univerzít na fakulty, katedry a katedričky je tiež jedno z dedičstiev komunizmu.
Ako som mohol tušiť, že neuplynú ani dva týždne a UK bude stáť pred testom? Pretože posudok dvanástich lekárov z jej lekárskej fakulty ku kauze Malinová by nemohol uzrieť svetlo sveta na nijakej univerzite, ktorej akademické tradície a štandardy sú na úrovni. A to myslím nielen povedzme Oxford, ale aj popredné univerzity v štátoch V4. Autori by sa jednoducho zopsuli v očiach kolegov tak, že by sa univerzitou museli plaziť po kanáloch.
Akýkoľvek dokument, podpísaný členmi akademickej komunity vysokej školy predsa musí byť podložený argumentmi, ktoré sú vedecky obhájiteľné. A to bez ohľadu na to, či ide o habilitačnú prácu, alebo o čokoľvek iné. Iba tak si môže akademická inštitúcia v očiach študentov a verejnosti vybudovať autoritu.
Som ohromne zvedavý, ako sa k celej veci postaví akademická obec univerzity. Objavili sa povzbudivé signály – všetka česť kolegom z Lekárskej fakulty, ktorí sa stihli dištancovať.
Lenže v hre sú vážnejšie veci. Schyľuje sa k voľbám rektora a v kuloároch UK sa povráva, že kandidovať sa chystá aj spectabilis dekan Lekárskej fakulty. Takže dianie okolo posudku by si mali dobre všímať najmä orgány Lekárskej fakulty a Univerzity. Aby v dôvera k nej v očiach verejnosti neklesla na úroveň dôvery k slovenskému súdnictvu.
Autor pôsobí ako profesor na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.