Usain Bolt
Minulý rok to bolo ťažké rozhodovanie. Medzi dvoma superhviezdami letnej olympiády sa .týždeň nakoniec rozhodol pre Michaela Phelpsa. Tento rok už nemal Usain Bolt nijakú vážnu konkurenciu.
V minuloročnom olympijskom finále zabehol Bolt s rozviazanou šnúrkou a vypusteným záverom stovku za fantastických 9,69. V tohtoročnom finále majstrovstiev sveta to stihol za 9,58. Svoj vlastný svetový rekord zlepšil viac ako o desatinu sekundy – také niečo sa v ére elektronického merania časov ešte nestalo.
V behu na 200 metrov predviedol Usain Bolt navlas rovnaký husársky kúsok. Minulý rok v Pekingu zabehol dvojstovku v svetovom rekorde 19,30 a tento rok ho v berlínskom finále zlepšil na 19,19.
História svetovej atletiky pozná asi len jeden výkon porovnateľný s Boltovými berlínskymi rekordmi – Beamonov mexický skok do diaľky (890 cm). Nuž, ale ak by Bolt začal skákať do diaľky, je celkom dobre možné, že prekoná to, k čomu sa Bob Beamon tak zázračne priblížil. Podľa názoru súčasného svetového rekordéra v diaľke Mikea Powella (895 cm) je v Boltových možnostiach prekonať deväťmetrovú hranicu.
A čo beh na 400 metrov? Pôvodne mal behať Bolt okrem dvojstovky práve túto trať. Prvú oficiálnu stovku bežal až ako dvadsaťročný (pričom na dvojstovke bol už v sedemnástich juniorským svetovým rekordérom) a len mimoriadne výkony na najkratšej trati (pri svojej tretej oficiálnej stovke už zabehol svetový rekord) ho preorientovali zo štvorstovky na najkratší šprint. Ak by sa Bolt ešte niekedy vrátil k štvorstovke, máme sa zrejme na čo tešiť.
Chlapec z jamajského vidieka pritom nie je známy ako tréningový superdráč. Skôr pôsobí dojmom, že berie všetko s ľahkosťou až ležérnosťou. Baví sa na tlačovkách (jeho grimasy sú naozaj povestné), v jedálňach (kde občas ohadzuje spolustolovníkov kúskami jedla) a zabáva sa aj na tréningoch.
To však neznamená, že sa fláka a žije len zo svojho talentu. Jeho kouč Glenn Mills, ktorého Bolt považuje za najlepšieho trénera všetkých čias, dokáže z tohto bezstarostného dlháňa vyžmýkať na dráhe veľa. Vôbec však nie je vylúčené, naopak, je to skôr pravdepodobné, že Bolt zatiaľ v tréningoch nesiahol na dno svojich rezerv. Kam až dokáže posunúť hranice svetových rekordov, ak sa do toho naozaj oprie?
Nuž, spomínajú sa naozaj fantastické časy, hovorí sa o tom, že šprintérsky rekord by sa možno dal zlepšiť ešte o dve ďalšie desatiny sekundy. Je to reálne alebo ide o úplnú fantazmagóriu? O tom sa dnes vedie pomerne živá debata.
A čo na to Usain Bolt? Po berlínskom triumfe s ním urobil Alfonz Juck krátky rozhovor pre .týždeň. Na Juckovu otázku „Vraj ste povedali, že vaše hranice sú v stovke na úrovni 9,4 – aké sú na 200 m?“ Bolt odpovedal „Ja som nepovedal, že je to moja hranica, ale že sa to dá zabehnúť za 9,4. Či to budem ja, neviem. A čo sa týka dvojstovky, tiež neviem.“ A my k tomu už len dodávame, že čo sa týka budúcich výkonov Usaina Bolta, asi nikto nevie, čo nám tento chlapík ešte predvedie.
Jelena Isinbajevová
Ruská žrdkárka, Sergej Bubka v ženskej verzii. Fenomenálna svetová rekordérka prekonala v tomto roku päťmetrovú hranicu už aj v hale. Na MS v Berlíne síce prehrala s Poľkou Annou Rogowskou, ale aj v tomto roku zlepšila svoj svetový rekord vonku už na 506 cm.
Magnus Carlsen
Devätnásťročný nórsky šachista, majster sveta v rýchlom šachu, ktorý ako najmladší človek v histórii prekonal v ELO hodnotení hranicu 2 800 bodov. V ratingu FIDE sa na konci tohto roka dostal na prvé miesto v celkovom poradí svetových šachistov. Ešte o ňom budeme veľa počuť.
Thierry Henry
Antiosobnosť roka. Francúzsky futbalista, ktorý rozhodol barážový dvojzápas o postup na MS vďaka hre rukou. Pripomenul tým inú antiosobnosť, Diega Maradonu, z ktorého sa postupne stal tlstý, od kokaínu závislý priateľ juhoamerických diktátorov. Uvidíme, ako skončí Henry.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.