Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Smrť v Česku

.časopis .týždeň vo svete

Leto býva v

Leto býva v znamení oddychových tém. V českých médiách sa však objavila téma z tých najmenej light. Ako treba pristupovať k smrti?


Už od mája má v Prahe zastávku známa výstava nazvaná Bodies – Telá. Ide o expozíciu zloženú z mŕtvych ľudských tiel konzervovaných metódou plastinácie. Telá sú upravené a často naaranžované v pózach, v akých sa inak vyskytujú iba živí ľudia. Napríklad niektoré mŕtvoly akoby hrali basketbal. Výstava vyvoláva pochybnosti. Ide o seriózny vzdelávací projekt, ako tvrdia jej autori? Alebo je to putovné „obludárium“ pre ľud ochotný platiť za vzrušujúce vnemy?
Výstava sa na celom svete stretáva s kritikou. Už keď v roku 1995 vystavoval prvú podobnú zbierku tiel vynálezca metódy plastinácie Gunther von Hagens, židovská obec v Berlíne porovnávala vystavené „kusy“ s tienidlami lámp z ľudskej kože, aké vyrábali nacisti.

Dnes sa v Česku proti expozícii Bodies, ktorú vytvorili nasledovníci už nebohého Hagensa, tiež dvíha kritika, najmä odborná. Protestuje Česká anatomická spoločnosť, ale aj odborníci na lekársku etiku. Server aktualne.cz citoval vyjadrenia Karla Smetanu, profesora anatómie z prvej lekárskej fakulty Univerzity Karlovej: „Spôsob, akým sú tie telá na výstave prezentované, je podľa mňa nešťastný. Ľudské telo by malo byť predmetom vedeckého skúmania, nie prostriedkom na vytváranie senzácie. Je to podobné, ako keď sa v renesancii alebo v baroku konali verejné pitvy.“
Najnovšie má rozhorčenie aj legislatívnu dohru: časť poslancov ODS navrhuje novelu zákona, ktorá by lepšie vymedzila zaobchádzanie s mŕtvymi telami. Doteraz vraj mohlo byť mŕtve telo na území Česka zneužité pod zásterkou vedeckého využitia – napríklad na reklamné účely. Zákon o starostlivosti o zdravie ľudu vedecké využitie dostatočne nedefinuje, a to je podľa autorov novely nebezpečné. Poslanci ODS sa inšpirovali výstavou Bodies – a najprv preskúmali, či autori výstavy neporušili zákon. Dospeli k názoru, že nie.
V kontexte rozhorčenia nad výstavou mŕtvol je zaujímavé, ako v Česku vyzerá iná otázka súvisiaca so smrťou. Podľa prieskumu agentúry SC&C zverejneného ešte v máji je polovica českej verejnosti za to, aby bola eutanázia v Českej republike povolená. Proti legalizácii eutanázie bolo v prieskume len 30 percent respondentov a pätina nemala názor. A Českí legislatívci možno verejnosti aj vyhovejú – chystá sa návrh zákona, ktorý by eutanáziu legalizoval. Najpozoruhodnejšie však je, že návrh zákona o eutanázii pripravuje poslanec za ODS Boris Šťastný – presne ten poslanec Šťastný, ktorý brojí proti neúcte k mŕtvym a patrí k autorom novely zákona, čo by mala zneužívaniu mŕtvol zabrániť. Poslanec Šťastný, pôvodným povolaním lekár, má zrejme pozoruhodne nastavenú etiku. A to sme očakávali, že letné témy budú light...

.marína Gálisová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite