Čo na tom, že je to renomovaný a druhý najstarší kanadský magazín. Zaoberá sa históriou a svoj názov dostal už v roku 1920, keď bobor symbolizoval rozkvitajúci obchod s kožušinami. Dnešným mladým Kanaďanom už táto významná časť vlastnej histórie veľa nehovorí, a ak u nich toto huňaté zviera vôbec vyvoláva nejaké asociácie, tak len s nelichotivým označením kadernícky neupravovaného ženského lona. Aj čitatelia časopisu sa už niekoľko rokov sťažovali, že nedostávajú redakčné e-maily a bulletiny. A tak vydavateľ ustúpil tlaku novej doby a filtrovacích serverov a po deväťdesiatich rokoch existencie premenoval Bobra na Kanadskú históriu.
Podobnú skúsenosť s filtrovacími servermi má asi každý používateľ internetu. Mne napríklad pred časom poštový server scenzuroval e-mail s priloženou recenziou na knihu, ktorá sa dotýka umenia, histórie, lingvistiky, mytológie, evolúcie, reprodukčnej biológie aj medicíny. Žiaľ, išlo o knihu s názvom Vagína. Rozhodne to nebolo žiadne porno. No ale vysvetľujte to serveru. Odosielateľka musela zložito premenúvať názov súboru aj všetky inkriminované slová v texte, aby som sa k recenzii vôbec nejako dostala.
Technológie sú skvelé. Zjednodušujú nám prácu, šetria čas. Chránia nás pred vírusmi, pred nevyžiadanou poštou, pred našou vlastnou hlúposťou, aj pred nevhodným obsahom. Robia to v náš prospech a my sa tomu rozumne podriaďujeme, a vzdávame sa tak ďalšieho kúska osobnej slobody. Zatiaľ celkom dobrovoľne. Zatiaľ sa ešte vieme brániť, premenovať súbor, zmeniť takmer storočnú značku, požiadať administrátora, aby odosielateľa z čiernej listiny ručne presunul na správny zoznam. Komplikuje to trochu prácu, oberá o čas. No ale čo by človek neurobil pre ochranu pred nebezpečnými... bobrami!
Už len dúfam, že tento článok sa dostane v poriadku cez poštový server redakcie a že tí, čo si čítajú .týždeň na internete, sa nezačnú sťažovať, že im ich firemný server zrazu blokuje obľúbené stránky.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.