ktoré podľa niektorých prameňov (Disney 12; 29) nasledovalo nie po chabých troch dňoch, ale dokonca po troch mesiacoch, keď už napriek uchovávaniu v priehľadnom podchladenom kontajneri jej telo vykazovalo určité známky rozkladu. Brilantnou pointou mala byť analýza symboliky princovho bozku ako spúšťacieho momentu resurekcie. Aj keď, najvierohodnejší svedkovia (Grimm 2; 18) uvádzajú doslovne „vrúcne pobozkal” po preklade a sémantickej analýze dnes už nezachovaného starokašperského originálu a konzultácii s ďalšími historickými prameňmi vychádza úplne zreteľne najavo, že nešlo len o bozk. Princ, čoby nositeľ oživovacej univerzálnej energie, použil oveľa prieraznejšiu metódu. Názory na imakulátnosť tejto metódy sa rôznia. To všetko som chcel podrobne rozviesť a pojednať.
Ale kdeže: redakcia zaradila do predošlého čísla rovnaký článok kolegu Hupku a bolo by redundantné písať druhý raz o tom istom.
Potešil som sa, keď meteorológovia predpovedali pre New York obrovskú snehovú búrku. Predpoveď bola strašidelná a jej dopad taký zdrvujúci, že letecké spoločnosti vyzývali cestujúcich, aby zrušili cestovné plány a doručovacie spoločnosti posielali klientom emaily, aby na víkend a pondelok neplánovali donášky. To by bol článoček o kalamite!
Ale kdeže: celý víkend bolo krásne, slniečko svietilo, nikde ani obláčik. Dnes je pondelok, ja si pekne sedím v takmer prázdnom lietadle, roztiahnutý pohodlne na troch sedadlách. Odleteli sme načas, za slnečného počasia, všetci vyplašení zostali doma. Búrka sa síce konala, ale nie v New Yorku. Washington je celý pod snehom. Nemôžeme chcieť od supervedy o počasí, aby 24 hodín dopredu vedela, kde bude búrka a kde nie. To jednoducho nejde, pretože počasie, ako vám povie každý meteorológ, je proste nepredvídateľné. Je oveľa ľahšie predpovedať, že o niekoľko desaťročí budeme všetci roztopení a pod vodou. To vedia súdruhovia vedci celkom presne a aj sa to trošku ťažšie overuje.
Takéto prognózy majú svoju tradíciu:
Stretne sa Kohn a Grün.
„My máme v Berehove zázračného rabína,” chváli sa Kohn, “vidí, čo sa deje kdekoľvek na svete!”
„A čo také už uvidel?,” pochybuje Grün.
„V stredu vyšiel pred dom, zaclonil si oči a vyhlásil - V Mukačeve horí!”
„A horelo?”
„No, nehorelo... Ale že tam dovidel!”
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.