Dnešné podnikateľské rodiny vznikali pri privatizácii štátnych firiem, a nie dedením či reštitúciami. K svojim, často lacno získaným podnikom sa však správali odlišne. Niektorí ich zveľadili, iní položili na kolená. Medzi tých úspešnejších patria Rosinovci či Černákovci. K tým druhým môžeme zaradiť Rezešovcov.
Rodina Rosinovcov je spojená s firmou Matador. Zakladateľ rodinného podnikania Štefan Rosina šéfoval púchovským gumárňam ešte za socializmu. Neskôr fabriku sprivatizoval a rozvíjal. Výrobu pneumatík síce Rosinovci predali, ale venujú sa úspešne strojárenstvu. Dnes riadia firmu synovia zakladateľa Štefan a Miroslav.
Podnikateľskú rodinu má aj Ľudovít Černák. Bývalý minister hospodárstva sa po odchode z politiky dal na podnikanie a dodnes sa mu darí. Ozdravil viacero krachujúcich strojárskych podnikov. Vlastní investičnú skupinu Sitno Holding. V podnikaní mu už pomáha aj jeho syn Ľudovít. Pred časom vlastnil aj futbalový klub Slovan, ktorý predal spoločnostiam Grafobal a J&T.
Rodina Rezešovcov je spojená s košickou firmou VSŽ. Alexander Rezeš sprivatizoval časť jej akcií a vo firme postupne získal vplyv. Jeho syn Július figuroval v riadiacich funkciách. Rezešovci železiarne riadili megalomansky a chceli z firmy vytvoriť nadnárodný holding. Investovali neefektívne a podnik skoro skrachoval. Museli ho zachraňovať americkí manažéri.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.