Agenti nižšej ligy
Výmena špiónov, ktorá prebehla na viedenskom letisku, priviala spomienky na studenú vojnu. Zároveň však zvýraznila rozdiely medzi minulosťou a súčasnosťou.
Američania prepustili desať osôb, len pred niekoľkými dňami zatknutých mužov aj žien, ktorí sa priznali, že pôsobili ako agenti Ruska v USA. Rusi prepustili štyri osoby – mužov, ktorí boli zatknutí už dávnejšie a odpykávali si trest za špionáž.
Hoci porovnania s dejinami sú neodbytné, je jasné, že v tomto prípade ide o nižšiu ligu špiónskych hier. Zatknutí „spiaci agenti“ Ruska fungovali v Spojených štátoch ako „normálni Američania“, príslušníci strednej triedy. Dá sa povedať: vynikajúce krytie. Títo ľudia sa však – aspoň podľa doterajších a oficiálne zverejnených zistení – neinfiltrovali do štruktúr, odkiaľ by čerpali významné tajné informácie. Ich právnici tvrdia, že Rusku neodhalili utajené skutočnosti, pretože sa k nim nedostali. Ich verziu potvrdzuje fakt, že po tom, čo zatknuté osoby odhalili svoju pravú totožnosť, boli uznané vinnými len z jedného trestného činu: z toho, že pôsobili na území USA ako agenti cudzieho štátu a neoznámili to americkým úradom.
Ruská strana prepustila štyroch mužov, ktorí už boli istý čas zadržiavaní. Patrí k nim jadrový špecialista odsúdený na 15 rokov odňatia slobody za údajné odovzdávanie informácií o ponorkovom a raketovom systéme Ruska istej britskej firme, z ktorej sa tie dáta údajne dostávali do CIA. Ďalší sú bývalí členovia ruskej tajnej služby, takisto odsúdení za špionáž v prospech Západu. V porovnaní s desiatimi „spiacimi agentmi“, ktorí prileteli z USA do Ruska, sa títo štyria aspoň k dôležitým informáciám, ktoré stáli za odovzdanie, dostávali.
Núka sa otázka, čo získali Rusi – poslali preč štyroch ľudí, o ktorých vine sú presvedčení. Dostali desiatich ľudí, o ktorých vine nie je zrejme celkom presvedčená ani americká strana – tá sa skôr baví na predmestských špehoch, čo prenikli akurát do miestnych združení priateľov školy.
Odpoveď sa skrýva v snahe o vylepšovanie vzájomných vzťahov, ktorá sa v poslednom čase prejavuje na trase medzi Washingtonom a Moskvou. Svedčí o tom rýchle zariadenie výmeny, ako aj absencia alarmujúcich článkov v médiách. Američania a Rusi sa tľapli po pleci, prehodili si zopár pešiakov a pokračujú v príjemnej debate veľmocí. Navonok to tak vyzerá. A pod povrchom?
.mg
Teror v Nórsku
Nórsko je v šoku: tamojšia polícia oznámila, že zatkla troch ľudí s kontaktmi na al-Káidu, ktorí plánovali bombový útok – podobný tomu, ktorý teroristom nevyšiel vlani v newyorskom metre. Jeden zatknutý je čínsky Ujgur s nórskym občianstvom, druhý Iračan s povolením na pobyt udeleným z humanitárnych dôvodov a tretí Uzbek s povolením na pobyt z rodinných dôvodov.
.mg
Na slobodu
Guillermo Farinas, disident väznený na Kube, ktorý vyše 130 dní drží hladovku, ukončil protest po oznámení, že vláda prepustí 52 politických väzňov. Je prepustenie krok k uvoľneniu? Pozitívne reagovala Hillary Clinton aj španielsky minister zahraničia, ktorý vyzval EÚ, aby zmiernila spoločné stanovisko ku Kube, ktoré podmieňuje normalizáciu vzťahov pokrokom v oblasti ľudských práv.
.mg
Centrum pre UFO
Taliansky europoslanec Mario Borghezio navrhol, aby EÚ umožnila vznik špeciálnej agentúry pre UFO. Návrh podpísali všetci poslanci talianskej strany Liga severu a okrem nového centra žiadajú, aby všetkých 27 štátov zverejnilo všetky utajené záznamy, ktoré o UFO majú. Borghezio si zaslúži podporu, Únia by konečne mohla byť v niečom svetovým lídrom.
.jd
Zlom, alebo zlo?
Nemecký Ústavný súd rozhodol, že rodičia majú právo požiadať o genetický skríning, či nenarodené dieťa, počaté oplodnením in vitro, netrpí genetickou poruchou. Súd dal za pravdu berlínskemu gynekológovi, ktorý podobnú činnosť vyvíjal a geneticky porušené plody usmrcoval. Rozhodnutie je považované za historický zlom, kritici dodávajú, že kopíruje nacistické zákony.
.jd
Štrajková sezóna
Letná sezóna je v Grécku v plnom prúde, ale asi bude aj štrajková. Generálny štrajk proti schválenej dôchodkovej reforme minulý týždeň zastavil dopravu v prístavoch, na letiskách i na cestách. Grékom sa nepáči, že reforma zvyšuje vek odchodu do dôchodku na 65 rokov a zmrazuje zvyšovanie penzií. Nechcú vidieť, že tie úspory sú nutné na čerpanie 110-miliardovej pôžičky od eurozóny a Medzinárodného menového fondu.
.jr
Hillary Clinton/
Obama má imidž holubice, ale chová si aj jastraba – ministerku zahraničia. Hillary Clinton teraz pri ceste po Kaukaze podporila Gruzínsko, keď vyhlásila, že prítomnosť ruských vojsk v Južnom Osetsku a Abcházsku je okupácia.
Nicolas Sarkozy/
Popularita francúzskeho prezidenta je neistá – asi tak ako podozrenia, kto vlastne prispel na jeho predvolebnú kampaň. Údajne dostal ilegálne dary v hotovosti od najbohatšej Francúzky Liliane Bettencourtovej. Sarkozy to popiera, Bettencourtovej účtovníčka najnovšie tiež.
Alžbeta II./
Anglická kráľovná Alžbeta II. predniesla po 53 rokoch svoj prvý prejav v OSN. Vyzvala v ňom všetky krajiny na spoluprácu pri riešení svetových problémov. Šéf OSN Pan Ki-mun označil Alžbetu za „kotvu našej éry“ vo „vriacom a meniacom sa svete“.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.