Rozhodujúce pre úspech bolo, že Čiľania prijali pomoc od všetkých, ktorí ju vedeli poskytnúť – od Američanov, Kórejčanov, Nemcov. Pomoc poskytovali aj vlády a vládne agentúry (napríklad americká NASA), no oveľa viac súkromné firmy s technológiami, ktoré Čiľania nemali – vrátane zariadenia na vykopanie novej šachty. K tomu pridajme nebývalú otvorenosť. Kamery boli spustené do bane, takže so zavalenými baníkmi začala prebiehať denná komunikácia. Čile tak bolo vystavené nebývalej miere kontroly a riziku odhalenia chýb. Mnohé štáty majú sklon také veci utajovať, aby nevyšlo najavo, čo všetko malo byť pred haváriou urobené inak a bolo možno zanedbané. Čiľania nad to nadradili cieľ zachrániť baníkov – a riskovali nielen odhalenia chýb pri zavalení, ale aj pri záchranných prácach.
Z tejto záchrannej akcie sa však nepochybne stane učebnicový príklad líderstva – minister baníctva bol na mieste takmer celý čas od zavalenia baníkov až po ich vyslobodenie, a predák zavalených baníkov išiel ako kapitán z lode na povrch posledný. Z akcie sa stane aj učebnicový príklad komunikácie v krízových podmienkach, keď zavalení baníci dostávali rady psychológov a lekárov, ktoré im umožnili prežiť v obrovskom vypätí po zemou takmer 10 týždňov.
Všetky tieto čiastkové čilské úspechy, spojené v záchrane baníkov, poukazujú na zmenu, ktorou táto latinskoamerická krajina za posledné desaťročia prešla. Po trojročnej marxistickej vláde Salvatora Allendeho a následných takmer troch desaťročiach vlády jeho nasledovníka, generála Pinocheta, nemalo Čile dobrú povesť: Allende zavádzal marxistické reformy a stihol rozvrátiť ekonomiku, Pinochet síce ekonomiku s pomocou amerických liberálnych poradcov postavil na nohy a krajinu na konci premenil na demokraciu, k moci sa však dostal násilím a jeho vláda mala na svedomí niekoľko tisícov mŕtvych. Po dvadsiatich rokoch je však Čile najslobodnejšou krajinou Latinskej Ameriky, a záchranné práce to iba potvrdili.
Najdôležitejší z celého príbehu je však ľudský moment. S pomocou ohromného úsilia, vôle a dobrej organizácie sa podarilo na povrch vytiahnuť ľudí, inak odsúdených na smrť. Takéto dobré správy, nabité emóciami a napätím, nedostávame často. Čile si ich práve naplno užíva.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.