Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Havel o Poľsku. A naopak

.časopis .týždeň vo svete

Akoby tých afér v poľskej politike nebolo dosť. Do zamotanej situácie sa naposledy vplietol český exprezident Václav Havel, ktorý severným susedom odporučil účasť pozorovateľov na voľbách.

Akoby tých afér v poľskej politike nebolo dosť. Do zamotanej situácie sa naposledy vplietol český exprezident Václav Havel, ktorý severným susedom odporučil účasť pozorovateľov na voľbách.


Zrejme nešlo o zámer. Havel, ktorý sa minulý pondelok v Krakove zúčastnil na predstavovaní prekladu svojej najnovšej knihy Prosím stručne, na tlačovej konferencii odpovedal aj na otázky, týkajúce sa jeho názorov na súčasnú situáciu v Poľsku.
„Pôsobí to na mňa dojmom, že by čo najrýchlejšie mali byť predčasné voľby. A domnievam sa, že by bolo v záujme všetkých Poliakov a poľskej demokracie, keby boli prizvaní medzinárodní pozorovatelia,“ povedal exprezident a dodal, že to nie je žiadna hanba.
Väčšina poľských politikov si však myslí opak, niektorí dokonca hovoria o protipoľskom sprisahaní. Maršalek Senátu Bogdan Boruszewicz obvinil Havla, že nepozná poľské reálie. Senátor za vládne Právo a spravodlivosť Zbigniev Romaszewski uviedol, že Havlov názor nie je namieste: „Je mi to ľúto, pretože Havla trochu poznám, vždy som si ho vážil.“

Podobne sa vyjadril aj Lech Walesa. Poľský exprezident, o ktorom je známe, že prezidentsko-premiérske duo Kaczynských nemá príliš v láske, tvrdí, že Havel „prestrelil“ a zhodnotil  situáciu v Poľsku povrchne: „Myslím si, že si poradíme sami. Nehrozí nám nič podobné, čo možno zaznamenať v treťom svete alebo v diktatúrach.“ Podľa Walesu je stav poľskej politiky síce zlý, ale skôr z dôvodu dezinformačných kampaní.
Dramatik našiel podporu len u niektorých poslancov zo Zväzu demokratickej ľavice, v liberálnom denníku Gazeta Wyborcza, ako aj u jeho šéfredaktora Adama Michnika.
Postoj Havlovho priateľa z disentu okamžite využil Jaroslav Kaczynski. Premiér Michnika obvinil, že spolu s europoslancom Bronislawom Geremekom škodia a ohrozujú demokraciu v Poľsku – okrem iného aj tým, že podali Havlovi skreslené informácie. Provládne noviny Rzeczpospolita dokonca napísali, že sa Havel nechal vmanipulovať do kampane vedenej bývalými disidentmi, ktorí nemajú radi konzervatívnu národnú politiku bratov Kaczynských: „Nenávisť k vláde bratov Kaczynských zaslepila ich nepriateľov tak, že na rýchle zvrhnutie vlády sú ochotní prijať každú pomoc.“
Exprezident Havel, ktorý neskôr svoje výroky zmiernil, sa tak na niekoľko dní stal hlavnou témou vnútropolitickej debaty. Kým však v jeho prípade sa väčšina politikov dokázala zhodnúť, že Poľsko žiadne rady a žiadnych pozorovateľov nepotrebuje (tu však treba pripomenúť, že pri voľbách v roku 2005 Varšava sama požiadala o účasť OBSE), veľký rozpor môže nastať okolo bývalého ministra vnútra Janusza Kaczmareka, ktorého zatknutie spred dvoch týždňov varšavský súd vyhlásil za nezákonné, či okolo ministra spravodlivosti Zbygniewa Ziobra, ktorý je obviňovaný zo zneužívania odpočúvaní a tajných služieb.
Poľská predvolebná kampaň sa začala, ako obyčajne, dlho pred oficiálnym začiatkom. Rozdiel oproti minulým kampaniam bude možno v tom, že v tej súčasnej sa bude viac hovoriť o sprisahaniach. Domácich i zahraničných.

.tomáš Gális
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite