
.v posledných rokoch sa objavilo veľa mladých muzikantov, ktorí hrajú a spievajú akustickú hudbu, vychádzajúcu z folku a country. Myslíte si, že možno hovoriť o „novej vlne“ folku?
Možno je to nová folková vlna a možno len potreba vymotať sa zo slepej uličky. Vnímaví ľudia dobre vedia, že východiskom pre nový začiatok je, paradoxne, vždy „vrátiť sa k starému a pôvodnému“. Záujem o nový akustický zvuk priniesla doba. Umelohmotný svet zatúžil po niečom zemitom, nedokonalom a prirodzenom.
.pop-music pozná interpretov, ktorí prebehli od folku k elektronike (Everything But The Girl), ale dnes sa dá vidieť skôr opačný trend (Emiliana Torrini, Fink). Ako si to vysvetliť?
Radi experimentujeme a využívame nové technológie. Keď vyskúšame všetky ponúknuté možnosti a kombinácie, obyčajne opäť objavíme už dávno objavené, krásu v jednoduchosti. Ale EBTG, Emiliana Torrini aj Fink budú pre mňa vždy zaujímaví, či už s elektronikou, alebo bez nej.
.časť nových folkových hrdinov používa klasický model ľudský hlas plus gitara, iní robia košatejšie aranžmány a nájdu sa aj takí, ktorí akustickú hudbu „prznia“ elektronickými zvukmi, z čoho vzniká akýsi folk-nefolk. Ktorý z týchto smerov je vám najmilší?
Hudbu „prznia“ tí, čo s ňou v skutočnosti nemajú nič spoločného. Nech sa obklopia hoc aj javorovým lesom, vždy im z toho vyjde len umelohmotný pohár na jedno použitie. Talentovaný a prirodzene muzikálny človek tento problém nemá - aj na elektrickej píle zahrá Hudbu. Či folk, alebo nefolk, je v takom prípade nepodstatné.
.josé González predal rekordných počet nosičov asi aj preto, že pieseň v jeho podaní bola použitá v reklame. Nebije sa to s imidžom romantického folkera?
Pokiaľ José González nepredá sám seba, je to v poriadku. Úspech mu právom patrí.
.hoci sa pred pár rokmi zdalo, že všetky pesničky už boli napísané, nová generácia pesničkárov prichádza s neošúchanými nápadmi. Ako je to možné?
Tie neošúchané nápady majú tiež tendenciu po čase zostarnúť. Stalo sa to aj predošlým generáciám. Lenže, chvalabohu, v každej dobe sa našli aj takí umelci, ktorí z neznámych príčin starnutiu nepodľahli, a tým pádom aj ich dielo zostáva „neporušené a večne svieže“. Ako je to možné, neviem, ale našťastie sa to stáva.
.existuje aj v našich končinách niečo podobné ako je súčasná renesancia folku v zahraničí?
Zdroj inšpirácie pesničkárov, t. j .ľudská obmedzenosť, je stále na svojom mieste, v plnom kvete a neporušená. Zmenili sa len heslá a politický režim. Pesničkári v skutočnosti nikdy nezmĺkli, iba tí, čo veľmi kričia, ich nikdy nepočujú.
.ml
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.