Sedemdesiat zmarených životov v pekle zamknutého kamióna, a to len kúsok od Bratislavy, nás bolestne vtiahlo do reality súčasného sveta. To, ako odpovieme, nadlho spoluurčí, kým budeme.
Túto jar sme sa aj vďaka vašej pomoci naučili vyrábať Pod lampou sami, bez zázemia a zdrojov veľkých televízií. Robíme to lacno, rýchlo a flexibilne. Pred nami je teraz veľká jesenná výzva.
Pamätáte si na emocionálne výlevy viacerých politikov o potrebe vlastenectva, tisícročnej histórii a posvätnej štátnosti? Spomenul som si na ne teraz, pri jednej razii a jednom anonyme.
Už je z toho nemilá tradícia – Róberta Bezáka sa zastali českí biskupi, Antona Srholca ocenili rakúski katolíci a na nezdravé pomery v Ružomberku upozorňuje Poliak. Čo to znamená?
Môj osobný spor tohto horúceho leta sa týka ľadu. Presnejšie môjho obľúbeného hokeja. Ešte presnejšie mojej celoživotnej slabosti pre Slovan zoči-voči rozpínavému Rusku a trápnemu Širokému.
Zbierka na liečbu Vladimíra Suchodolinského, pomoc Slovenska rakúskym táborom aj náš vnútorný spor o počet a typ prijatých utečencov sú dobré správy. Učíme sa pomáhať.
So silnými slovami a gestami sa má narábať opatrne. Ale niekedy nie sú iné možné, pretože silná je situácia, na ktorú reagujú. Ako teraz, keď je Anton Srholec v nemocnici.
V stredu objavná hodina s Ľudom Ódorom, vo štvrtok dojazd Petra Sagana, v piatok veľká diskusia s Mirom Trnkom z ESET-u a stan .týždňa na Pohode. Leto sa začína.
Po rokoch, v ktorých sme sa sústreďovali na tlačený .týždeň a diskusiu Pod lampou, prichádzajú nové výzvy. Začali sme s knihami a mediálnou školou, teraz prichádzame s internetovým magazínom.
Sú pekné texty, ktoré nemajú väčší dosah, a sú vecné texty, ktoré sa stanú svedectvom doby. Správa Borisa Nemcova je druhý prípad, a preto sme sa ju rozhodli uverejniť.