Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Sloboda: právo alebo výsada?

Sloboda: právo alebo výsada?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 10.04.2022

Nepredvídané ťažkosti s demokratickou transformáciou a s ňou spojenými reformami sú neustále sa vracajúcou témou. Neboli sme jej ušetrení ani na chvíľu počas tridsaťdva rokov od konca komunistického režimu. A dnes na ňu narážame v najrôznejších súvislostiach našej vnútornej politiky aj zahraničného diania, ktoré nás priamo či nepriamo zasahuje.

Esej: Prečo rehabilitovať geopolitiku

Esej: Prečo rehabilitovať geopolitiku

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 06.03.2022

Keď sa hlavnými témami debát a štúdií medzinárodných vzťahov stali globalizácia, prepojenie sveta novými komunikačnými technológiami a údajný nástup univerzálnej spoločnosti, kde sa hranice medzi štátmi relativizujú, geopolitické témy sa na Západe vytrácali z centra pozornosti. Bola to chyba.

Esej: Hovoríme o extrémizme?

Esej: Hovoríme o extrémizme?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 27.02.2022

Ten občas používaný preklad vety od Konfucia síce nezodpovedá originálu, dáva však zmysel: „Keď slová stratia význam, ľud stratí slobodu“. Nie je náhoda, že v dobe, keď sa aj u nás slovo „extrémizmus“ stáva opäť frekventovaným, strácame schopnosť povedať jasne, čo pod ním myslíme.

Esej: Sloboda v atómovom veku

Esej: Sloboda v atómovom veku

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 06.02.2022

Zhoršujúca sa medzinárodná situácia vedie spolu s ostatnými problémami aj k zviditeľňovaniu sily a slabosti národov, štátov a politických systémov. Prízraky z čias studenej vojny sa vracajú. Strach o bezpečnosť však v politickom rozhodovaní môže viesť k vyvodeniu dôsledkov, ktoré nemusia byť vždy rozumné; povedané zdvorilo.

Esej: Krajná možnosť

Esej: Krajná možnosť

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 23.01.2022

Môcť povedať „moja generácia nezažila vojnu“ je v dejinách šťastné privilégium. Iste, ľudia u nás zažili po druhej svetovej vojne nástup komunistov, znárodňovanie, stalinský teror, inváziu v roku 1968, normalizáciu a ani to, čo zažívame dnes, nie je práve pohoda. A predsa náš dnešný stav nie je samozrejmý.

Esej: Strach, násilie a politický poriadok

Esej: Strach, násilie a politický poriadok

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 16.01.2022

Strach ako faktor v politickom rozhodovaní je oddávna známou témou. Reč bude o niekoľkých vybraných príkladoch vzťahu strachu a moci a tiež o tom, ako sa strach kompenzuje agresivitou či premieňa na nenávisť.

Esej: Povinné očkovanie a demokracia

Esej: Povinné očkovanie a demokracia

.matej Barta .spoločnosť .esej 09.01.2022

Vypuknutie pandémie koronavírusu na konci roku 2019 bolo (a stále je) pre drvivú väčšinu populácie neočakávanou – a o to ťažšou – skúškou. Životy ľudí sa zmenili prakticky zo dňa na deň a rovnako rýchlo si spoločnosť musela zvyknúť na nový štandard.

Čo môžu stredná a východná Európa naučiť Západ?

Čo môžu stredná a východná Európa naučiť Západ?

.nicolas Tenzer .spoločnosť .esej 02.01.2022

To, čo vyzerá ako hlboký politický rozkol medzi krajinami západnej Európy a tých z jej východu a stredu, vôbec nie je nové. My, ktorí sme boli pri diskusiách o integrácii krajín bývalého sovietskeho bloku do Európskej únie, si pamätáme spory, ktoré predchádzali rozšíreniam EÚ v rokoch 2004 a 2007.

Esej Tomáša Zálešáka: Pokoj a nepokoj vo sviatočných posolstvách

Esej Tomáša Zálešáka: Pokoj a nepokoj vo sviatočných posolstvách

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 12.12.2021

Druhý rok prežívame Vianoce v režime zvláštnych opatrení. Verejná výzdoba je skromnejšia, nájazdy na obchodné domy a boje v tlačeniciach sa nekonajú, vystriedali ich nájazdy na e-shopy, hoci priškrtený rozpočet môže obmedziť aj tie. No v pochmúrnejších časoch sa dá možno uvidieť niečo, čo si inokedy nevšimneme.

Esej Tomáša Zálešáka: Verejnosť a súkromie: kam sa podeli?

Esej Tomáša Zálešáka: Verejnosť a súkromie: kam sa podeli?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 05.12.2021

Ďalšie vlny pandémie a nový lockdown nás vytláčajú čoraz viac do súkromia. Verejné priestranstvá miest osireli a nepomôže, keď ich obsadia antisystémoví radikáli, ktorí rozhodne nereprezentujú občiansky étos. Ten je vykázaný do kybernetického priestoru, tam však nenachádza zodpovedajúce podmienky a jeho prirodzené prejavy sa nutne deformujú.