Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Príbeh vojaka

Príbeh vojaka

.andrej Šuba .kultúra .esej 24.05.2020

Hudobníci bez práce, zatvorené hranice, divadlá i koncertné siene. Stravinského Príbeh vojaka vznikal v situácii, ktorá v niečom pripomína súčasnosť. V roku 1918 bola hlavným dôvodom vojna.

Rozdiel medzi nevidieť a nevedieť

Rozdiel medzi nevidieť a nevedieť

.matúš Dávid .kultúra .esej 17.05.2020

Nacistické Nemecko ako turistická destinácia? Zvrátené, povieme dnes. Lenže ľudia žijúci medzi dvoma svetovými vojnami nemali výhodu našej optiky. All inclusive pobyt v tretej ríši od CK Hitler lákal elitu aj príležitostných cestovateľov. Mohli pochopiť podstatu nacizmu, čeliť vplyvu propagandy a predvídať holokaust? A chceli to vôbec?

Slovenská veda dospela

Slovenská veda dospela

.ladislav Kováč .spoločnosť .esej 03.05.2020

Zvíťaziť nad vírusovou pandémiou, ktorá zasiahla svet počiatkom roku 2020, by nám mala pomôcť veda. Čakáme na účinné lieky a ochrannú vakcínu a politici si nechávajú radiť od vedcov, ako majú konať.

Zveste kríže, zatvorte kláštory!

Zveste kríže, zatvorte kláštory!

.štefan Chrappa .spoločnosť .esej 26.04.2020

Graham Greene v eseji Kresťan a svet formuluje myšlienku: „V okamihu, keď je vojna otvorene vyhlásená, napätie medzi kresťanmi a svetom sa končí.“ 

Kybernetický strážnik z Facebooku

Kybernetický strážnik z Facebooku

.michał Wąsowski .spoločnosť .esej 18.04.2020

Po sérii škandálov sa dôveru ľudí k Facebooku snaží získať Nathaniel Gleicher, bývalý riaditeľ kybernetickej bezpečnosti v Rade národnej bezpečnosti USA.

Zombie v modrej žiare

Zombie v modrej žiare

.karolina Lewestam .spoločnosť .esej 04.04.2020

Deti a tínedžeri už niekoľko rokov čoraz viac opúšťajú svoje domovy a častejšie upadajú do depresií. Čo sa stalo? V sociálnom prostredí došlo na jednu radikálnu zmenu: mobily a tablety nadobro prenikli pod strechy našich domovov a dostali sa do rúk našich detí.

Ján Pavol II. a Slovensko

Ján Pavol II. a Slovensko

.františek Mikloško .spoločnosť .esej 29.03.2020

Druhého apríla uplynie 15 rokov od smrti Jána Pavla II. a osemnásteho mája zas 100 rokov od jeho narodenia. A 21. a 22. apríla si pripomenieme 30. výročie jeho prvej návštevy v Československu. Tieto výročia sú príležitosťou znovu sa dotknúť jeho vzťahu k Slovensku.

Z prešporského mlyna do ďalekej Číny

Z prešporského mlyna do ďalekej Číny

.lukáš Gajdoš .spoločnosť .esej 15.03.2020

Križovatka Krížnej, Legionárskej a Karadžičovej ulice v Bratislave bola v dobách Rakúska-Uhorska významným industriálnym trojuholníkom. V jednom rohu sa týčil už neexistujúci pivovar Stein, oproti ktorému stála budova konskej železnice a v ich bezprostrednej blízkosti sa nachádzal veľký parný mlyn rodiny Ludwigovcov.

Čína se inspiruje myšlenkami Třetí říše

Čína se inspiruje myšlenkami Třetí říše

.Michal Palík .spoločnosť .esej 09.02.2020

Každý, kdo pěstoval houby, mohl na vlastní oči vidět, že ty nerostou nad zemí, ale především pod zemí. Tak je to i s myšlenkami ve společnosti. Příkladem je dnešní Čína a to, jak se inspirovala myšlenkami „Hitlerova filosofa“ Carla Schmitta.

Deti a detstvo v minulosti

Deti a detstvo v minulosti

.hana Chorvátová .spoločnosť .esej 02.02.2020

Odkedy sú deti deťmi? Odkedy sa detstvo vníma ako výnimočné obdobie života? Menil sa citový vzťah k deťom v dejinách?