Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Pašie podľa Johanna Sebastiana Bacha

Pašie podľa Johanna Sebastiana Bacha

.andrej Šuba .spoločnosť .esej 14.04.2019

„Pre Bacha bola všetka hudba spätá s náboženstvom, jej komponovanie chápal ako prejav viery a uvádzanie ako spôsob bohoslužby. Každý tón bol dedikovaný Bohu, nikomu inému,“ napísal americký dirigent Leonard Bernstein.

Kde sú korene dezinformácií?

Kde sú korene dezinformácií?

.lukáš Krajčír .spoločnosť .esej 25.03.2019

Dezinformácie vo verejnom priestore patria dnes k najvážnejším spoločenským problémom. Ján Lajčiak už začiatkom 20. storočia reflektoval ich korene a nežiaduce pôsobenie na slovenskú spoločnosť. Jeho nadčasovým úvahám treba venovať pozornosť aj po sto rokoch.

.týždeň

Obcovanie

.martin M. Šimečka .spoločnosť .esej 17.03.2019

Keď som prichádzal na Námestie SNP 21. februára tohto roku, už som vedel, kto dostane cenu Dominika Tatarku, a preto som si dal za úlohu nielen sa na demonštrácii Za slušné Slovensko zúčastniť, ale ju aj pozorovať.

.týždeň

Všetkých desať slov

.miloš Lichner .spoločnosť .esej 17.03.2019

Keď Cirkev v stredoveku zakladala univerzity, súčasťou ich vzdelávacieho systému sa stalo vyučovanie biblickej hebrejčiny a starej gréčtiny. 

Cena za slušnosť: My sme tí, na ktorých sme čakali

Cena za slušnosť: My sme tí, na ktorých sme čakali

.táňa Sedláková .ján Gálik .spoločnosť .esej 17.03.2019

Tohtoročná Cena Dominika Tatarku bola udelená iniciatíve Za slušné Slovensko za knihu My sme tí, na ktorých sme čakali a za ich občiansku aktivitu. Súčasťou ceny sú maľby Daniela Fishera. Tie ocenení venovali rodinám Kuciakovcov a Kušnírovcov.

Povojnové tragédie

Povojnové tragédie

.martin Horička .klub .esej 03.02.2019

Prvé roky po skočení druhej svetovej vojny neboli v Bratislave poznačené iba obnovou zničeného mesta a konsolidáciou spoločenského života, ale aj výraznými nepokojmi namierenými proti židovskej komunite. Ako bolo po holokauste také niečo vôbec možné?

O dvoch rozdielnych prohibíciách

O dvoch rozdielnych prohibíciách

.vladimír Marko .spoločnosť .esej 13.01.2019

Pred sto rokmi americký senát schválil jeden z najväčších sociálnych experimentov modernej histórie – prohibíciu. Dlžno dodať, neúspešných experimentov. Čo tomu predchádzalo a ako to dopadlo? A v čom sa americká prohibícia líšila od tej v Rusku?

Unesený jazykom

Unesený jazykom

.martin Odler .kultúra .esej 02.12.2018

Čoskoro si pripomenieme storočnicu narodenia Vojtecha Zamarovského. Jeho diela predstavujú v slovenskom prostredí klasický súbor poznania o dejinách staroveku. Stále sú odporúčané aj ako doplnkové stredoškolské čítanie a úryvky z nich sa objavujú v dejepisných čítankách základných škôl.

T.G.Masaryk: Z nuly prezidentom

T.G.Masaryk: Z nuly prezidentom

.justína Betinská .spoločnosť .esej 11.11.2018

Tomáša Garrigua Masaryka poznáme takto: dôstojný, trochu prísny, s aurou váženého štátnika. No málokto vie, že ho ako mladíka vyrazili z gymnázia, musel si požičiavať peniaze, aby mali s manželkou a deťmi čo jesť, a svoju habilitačnú prácu obhájil až na druhýkrát.

Ako korupcia rozkladá štát

Ako korupcia rozkladá štát

.peter Fraňo .klub .esej 01.10.2018

To, že korupcia je tu oddávna, vieme. No čo znamenala v antických časoch, to už nie je také jasné. Prečo antika tolerovala niektoré formy korupčného správania a iné prísne trestala? A čo znamená korupcia namierená proti záujmom štátu a ako to súvisí s našou dnešnou situáciou?