Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Divoká myseľ Henryho D. Thoreaua

Divoká myseľ Henryho D. Thoreaua

.anton Vydra .klub .esej 04.02.2018

Minulý rok uplynulo 200 rokov od jeho narodenia. Jeho knihy stabilne bodujú v rebríčkoch kníhkupectiev. Vydanie slovenského prekladu jeho najslávnejšieho diela Walden sa už takmer celé rozobralo, v Česku zase práve vyšla ďalšia z jeho kníh. No aj tak, vieme vôbec, kto bol Henry David Thoreau?

Najväčšia podpisová akcia

Najväčšia podpisová akcia

.ján Šimulčík .klub .esej 27.01.2018

Prvého januára 1988 sa začala úplne nenápadne jedna z podpisových akcií, ktoré mali rozšíriť priestor slobody. Nakoniec sa z nej stala najväčšia podpisová akcia vo východnom bloku. Jej priebeh prekvapil samotných organizátorov aj komunistický štát.

Užitečný francouzský antiamerikanismus

Užitečný francouzský antiamerikanismus

.martin Weiss .klub .esej 22.01.2018

Tradiční francouzský antiamerikanismus je občas k něčemu dobrý. Vybavil francouzské feministky zvýšenou ostražitostí před importem nejnovějších amerických ideologických mód a sehrál roli při vzniku veřejného dopisu, v němž jich stovka kritizovala akci #MeeToo.

Pitie v starom ruskom štýle

Pitie v starom ruskom štýle

.mark Lawrence Schrad .klub .esej 20.01.2018

Prečo Rusi pijú tak veľa vodky a takým zničujúcim spôsobom? Je to v ich kultúre alebo v ich politike? V spolupráci s vydavateľstvom Premedia prinášame úryvok z knihy Dejiny písané vodkou, ktorá sa zaoberá fenoménom ruskej politiky presiaknutej vodkou.

Vzdelanie do každého počasia

Vzdelanie do každého počasia

.samuel Trizuljak .pavol Kosnáč .spoločnosť .esej 14.01.2018

Tomu, kto má osobnú skúsenosť s vojnou, sa dnešné Slovensko môže zdať ako Hobitín, miesto vzdialené od nepokojov a nepohodlia Stredozeme. Človek Západu však dnes nepotrebuje ani len nepokoj vojny na to, aby zavrhol knihy a ideál všeobecného vzdelania.

Svet Slovensku a Slovensko svetu

Svet Slovensku a Slovensko svetu

.pavel Brunovský .klub .esej 17.12.2017

Mám to ešte zo školy, že v našom ponímaní dejín Slovenska naše okolie nemalo na práci nič iné, ako „kradmou rukou siahať na našu slobodu“. Odrazom tohto postoja je heslo „Cudzie nechceme, svoje si nedáme.“

.týždeň

Zbaviť sa štátu?

.tomáš Zálešák .klub .esej 27.11.2017

V dobe, keď nielen Európska únia, ale aj jednotlivé národné štáty praskajú vo švíkoch, sa na Slovensku a v strednej Európe hlboko zakorenila predstava, že sloboda znamená neprítomnosť inštitúcií a riadnych procesov: rob si každý, čo chceš, určuj si svoje pravidlá – a basta!

Cirkev, tradícia, reforma

Cirkev, tradícia, reforma

.františek Mikloško .klub .esej 10.09.2017

Dejiny cirkvi neboli plynulým príbehom. Prerývali ich zlomy, ktoré určovali ich budúce smerovanie. Vetvili sa, kľukatili, tu sa dotkli veľkých právd, tam zas upadli do vážnych omylov. Veľké dejinné cesty nebývajú rovné.

Keď sa rúcajú sochy

Keď sa rúcajú sochy

.michal Novota .klub .esej 27.08.2017

Počas minulých týždňov protestujúci v Spojených štátoch strhávali pamätníky južanských hrdinov občianskej vojny. V strednej Európe máme s touto „kratochvíľou“ bohaté skúsenosti.

Dívať sa dozadu, kráčať vpred

Dívať sa dozadu, kráčať vpred

.ján Henžel .spoločnosť .esej 21.08.2017

Mnoho kritikov považuje Reformáciu za revolúciu, za radikálny a násilný zvrat rímskeho katolicizmu. S historikom Philipom Schaffom sa však domnievame, že nešlo ani o revolúciu, ani o reštaurovanie praskajúcich múrov 1 500-ročnej cirkvi.