Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Ivo Možný: Kouzlo a léčka slova chudoba

Ivo Možný: Kouzlo a léčka slova chudoba

.ivo Možný .časopis .esej 18.09.2016

Priekopník československej sociológie Ivo Možný napísal túto esej pred dvadsiatimi rokmi. Počas života sa venoval sociológii rodiny a intimity. Založil Fakultu sociálnych štúdií v Brne. Zomrel 10. septembra 2016 vo veku 84 rokov

Esej: O diletantoch, ktorých potrebujeme

Esej: O diletantoch, ktorých potrebujeme

.anton Vydra .časopis .esej 11.09.2016

Slovo diletant dnes znie nezaslúžene škaredo a pejoratívne. Pod diletantmi máme na mysli nedoukov, ktorí veci robia iba na kolene a neodborne. A predsa sa ich chcem zastať, lebo ich potrebujeme.

Čo by s nami bolo bez Slovenského národného povstania?

Čo by s nami bolo bez Slovenského národného povstania?

.stanislav Sekereš .spoločnosť .esej 29.08.2016

Prínos a význam SNP si ako spoločnosť dodnes plne neuvedomujeme. Vo všeobecnosti vládne predstava, že Povstanie bolo hlavne nevydarenou a zbabranou akciou, ktorá nás na konci vojny síce postavila na stranu víťazov, ale priniesla tiež množstvo utrpenia a veľa strát na životoch.

Premeny hviezdicových pevností

Premeny hviezdicových pevností

.ondrej Zajac .časopis .esej 21.08.2016

Forma sa riadi funkciou. Tú poučku poznáme z modernistickej architektúry. Platí však aj v prípade starých hviezdicových pevností. Ich vznik podmienil vtedajší spôsob vedenia vojen. No dnes sa na ne dívame inak.

Noční pútnici

Noční pútnici

.wojciech Jagielski .časopis .esej 15.08.2016

v spolupráci s vydavateľstvom Absynt prinášame úryvok z knihy Noční pútnici. Kniha zachytáva životy unesených ugandských detí, z ktorých tamojší partizáni stvorili neľútostných vrahov.

.týždeň

Vzbura banánových republikánov

.james Kirchick .časopis .esej 08.08.2016

Keď som cestoval do Clevelandu, v minibuse idúcom na letisko so mnou sedela nemecká rodina. Vodič zapol rádio a pravidelný prehľad správ nám priniesol dobre známe zhrnutie problémov Ameriky.

.týždeň

Vzostup a pád individuality

.tomáš Zálešák .časopis .esej 31.07.2016

Keď ešte v našich končinách vládla komunistická štátostrana, „individualizmus“ patril na oficiálny zoznam nerestí, ktoré sme zdedili po zanikajúcom kapitalizme.

Péter Esterházy: Čo naisto existuje, je len fikcia!

Péter Esterházy: Čo naisto existuje, je len fikcia!

.péter Esterházy .časopis .esej 25.07.2016

„Európa je vlasťou mnohosti. Mnoho národov, mnoho jazykov, mnoho tradícií.“ V súvislosti s úmrtím maďarského spisovateľa Pétera Esterházyho prinášame jeho esej o kráse Európy.

.týždeň

Čo zostalo z Blatnohradu

.alexander Nagy .martin Šujan .časopis .esej 18.07.2016

Pred 1 170 rokmi, 10. januára 846 prijal východofranský kráľ Ľudovít Nemec Pribinu do svojich služieb. Ako léno mu zveril územie v okolí Blatenského jazera (Balatonu). Pribina tu vybudoval kniežatstvo s centrom v Blatnohrade (súčasný Zalavár).

.týždeň

Nikomu neustúpim

.anton Vydra .časopis .esej 10.07.2016

Nikdy sa nepovažoval za Holanďana, Nemca, Angličana či Taliana. Cítil sa kozmopolita, čo vtedy znamenalo Európan. Desiderius Erazmus Rotterdamský zomrel pred 480 rokmi 12. júla 1536. Pre Európu sa stal symbolom boja za modernosť.