Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Premeny hviezdicových pevností

Premeny hviezdicových pevností

.ondrej Zajac .časopis .esej 21.08.2016

Forma sa riadi funkciou. Tú poučku poznáme z modernistickej architektúry. Platí však aj v prípade starých hviezdicových pevností. Ich vznik podmienil vtedajší spôsob vedenia vojen. No dnes sa na ne dívame inak.

Noční pútnici

Noční pútnici

.wojciech Jagielski .časopis .esej 15.08.2016

v spolupráci s vydavateľstvom Absynt prinášame úryvok z knihy Noční pútnici. Kniha zachytáva životy unesených ugandských detí, z ktorých tamojší partizáni stvorili neľútostných vrahov.

.týždeň

Vzbura banánových republikánov

.james Kirchick .časopis .esej 08.08.2016

Keď som cestoval do Clevelandu, v minibuse idúcom na letisko so mnou sedela nemecká rodina. Vodič zapol rádio a pravidelný prehľad správ nám priniesol dobre známe zhrnutie problémov Ameriky.

.týždeň

Vzostup a pád individuality

.tomáš Zálešák .časopis .esej 31.07.2016

Keď ešte v našich končinách vládla komunistická štátostrana, „individualizmus“ patril na oficiálny zoznam nerestí, ktoré sme zdedili po zanikajúcom kapitalizme.

Péter Esterházy: Čo naisto existuje, je len fikcia!

Péter Esterházy: Čo naisto existuje, je len fikcia!

.péter Esterházy .časopis .esej 25.07.2016

„Európa je vlasťou mnohosti. Mnoho národov, mnoho jazykov, mnoho tradícií.“ V súvislosti s úmrtím maďarského spisovateľa Pétera Esterházyho prinášame jeho esej o kráse Európy.

.týždeň

Čo zostalo z Blatnohradu

.alexander Nagy .martin Šujan .časopis .esej 18.07.2016

Pred 1 170 rokmi, 10. januára 846 prijal východofranský kráľ Ľudovít Nemec Pribinu do svojich služieb. Ako léno mu zveril územie v okolí Blatenského jazera (Balatonu). Pribina tu vybudoval kniežatstvo s centrom v Blatnohrade (súčasný Zalavár).

.týždeň

Nikomu neustúpim

.anton Vydra .časopis .esej 10.07.2016

Nikdy sa nepovažoval za Holanďana, Nemca, Angličana či Taliana. Cítil sa kozmopolita, čo vtedy znamenalo Európan. Desiderius Erazmus Rotterdamský zomrel pred 480 rokmi 12. júla 1536. Pre Európu sa stal symbolom boja za modernosť.

.týždeň

Za čo vďačí Európa Rimanom

.peter Fraňo .časopis .esej 27.06.2016

„Rím bol od základu niečím násilne vytvoreným, ničím pôvodným,“ napísal Hegel v Prednáškach o filozofii dejín. O niekoľko desaťročí neskôr zas Nietzsche skonštatoval: „Ako nápadne sa Rimania svojou suchou vážnosťou odlišujú od geniálnych Grékov.“

.týždeň

Puritáni v čase fejsbúku

.lukáš Krivošík .časopis .esej 19.06.2016

Sociálne siete na internete v kombinácii s ľavicovo-liberálnou politickou korektnosťou vytvorili toxickú zmes, ktorá pripomína praktiky puritánov v 17. storočí. Aj s rozdávaním šarlátových písmen a honbami na bosorky.

.týždeň

Kniha jedného z nás

.åsne Seierstad .časopis .esej 13.06.2016

V spolupráci s vydavateľstvom Absynt prinášame úryvok z knihy Jeden z nás. Anders Breivik mal už v roku 2010 pripravený dokument („manifest“), ktorý napísal v angličtine.