Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.fenomén
.týždeň

100 rokov kibucov

.jana Shemesh .časopis .fenomén 28.11.2010

Izraelské kibuce pôvodne vznikli ako poľnohospodárske komunity, kde ľudia nič nevlastnili a o všetko sa delili. Bola to utópia. Dnes bankrotujú alebo sú sprivatizované. Niektoré sú už len skanzenom. Pripomienka minulosti. Atrakcia.

.týždeň

Matúš Dulla: Vily sú internacionálne

.eva Čobejová .časopis .fenomén 21.11.2010

Rozhovor s editorom knižky Slávne vily Slovenska profesorom Matúšom Dullom.

.týždeň

Vila je čosi viac

.eva Čobejová .časopis .fenomén 20.11.2010

Prvé vily na našom území postavili už pred vyše 1 700 rokmi. V stredoveku sa na tento typ bývania zabudlo. Skutočne prekvitať začali vily v prvej polovici 20. storočia, až kým nezačali vládnuť komunisti. Tí sa síce nasťahovali do víl, ale pre ľudí stavali paneláky. Až posledné dve desaťročia sa u nás opäť stavajú vily v pravom zmysle slova. Teda ako kvalitné a luxusné bývanie pre ľudí s dobrým vkusom a lepšími finančnými možnosťami.

.týždeň

V Rusku ma vymazali

.časopis .fenomén 13.11.2010

Jeden z ôsmich statočných Rusov, ktorí prežili príkoria a skončili v emigrácii za to, že sa v auguste 1968 odvážili na Červenom námestí protestovať proti okupácii Československa. Spoločne s Natáliou Gorbanevskou sa nedávno prvýkrát ocitli na Slovensku ako hostia Stredoeurópskeho fóra. Menší starší muž s dlhými bielymi vlasmi. Viktor Fajnberg.

.týždeň

Päť minút, päť rokov

.časopis .fenomén 13.11.2010

Znie to ako fikcia z filmu, no bol to prejav (ne)skutočnej odvahy a statočnosti. Dňa 25. augusta 1968 sa na moskovskom Červenom námestí zišlo osem sovietskych občanov, aby vyjadrili nesúhlas s vojenskou inváziou do Československa.

.týždeň

Hľadanie správnej cesty

.milan Krajniak .časopis .fenomén 24.10.2010

V januári 1990 som dovŕšil sedemnásť a ako veľa mladých mužov v tomto veku, aj ja som sa snažil nájsť pre svoj život zmysel. A tak som čítal, čítal a čítal. Bolo to v šťastnej dobe, keď u nás hromadne vychádzali preklady všetkého zaujímavého, čo komunizmus desaťročia zakazoval. A tak som mal veľa možností hľadať. Až som našiel východoázijské bojové umenia.

.týždeň

Cesta k Bohu okolo sveta a späť

.elena Akácsová .časopis .fenomén 24.10.2010

V živote človeka príde chvíľa, keď si začne klásť otázky o zmysle svojho života, o veciach, ktoré ho presahujú, keď začne hľadať cestu ku skutočnému ja, k Bohu. Prečo však dnes zamieri radšej do indického ašrámu či inej exotickej destinácie, keď má pod nosom svoj kostol či synagógu?

.týždeň

Od netopiera po Ježiša

.juraj Malíček .časopis .fenomén 10.10.2010

Upírskych príbehov je priveľa, isto stovky, skôr tisícky, väčšina ich pracuje so zvyčajnými klišé. Najtradičnejším upírom je upír ohrozujúci – nekompromisný „záporák“, skrz naskrz zlý, nemŕtvy, démon spriahnutý s peklom, viac netvor ako hrdina.

.týždeň

Renesancia vampirizmu

.michaela Malíčková .juraj Malíček .časopis .fenomén 10.10.2010

Apokalypsa na dohľad, svet sa rúti do záhuby, zvonku trhaní ekologicko-sociálno-politicko-ekonomickou kataklizmou, zvnútra rozvrátení relativizmom a internetom, nič nie je ako bolo prv a ľudia sedia, dívajú sa, čítajú si. O upíroch!

.týždeň

Našli sme iba kožu z hada

.časopis .fenomén 27.09.2010

Sochár Viliam Loviška patril medzi študentov Jána Kulicha na VŠVU. Fakt, že sochy tohto komunistického umelca boli aj po páde komunizmu osadené pred budovu parlamentu a na Bratislavský hrad, svedčí podľa neho o tom, že podstatné veci sa nezmenili. Had iba zvliekol kožu.