Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.fenomén
.týždeň

„Woodstock nebol koncert“

.vladislav Gális .časopis .fenomén 10.08.2009

Festival vo Woodstocku sa konal pred štyridsiatimi rokmi – existujú teda z neho fotografické a filmové záznamy, mnohí jeho účastníci stále žijú a môžu vydávať svedectvá.

.týždeň

Koniec nevinnosti

.časopis .fenomén 10.08.2009

Podľa českého hudobného kritika Vojtěcha Lindaura Woodstock dôstojne ukončil obdobie nevinnosti rockového šoubiznisu a s dnešnými festivalmi ho nemožno príliš porovnávať. Výnimkou je hádam len Glastonbury. A asi aj Pohoda...

.týždeň

Naozaj kultový film?

.eva Čobejová .časopis .fenomén 03.08.2009

V histórii filmu určite existujú filmy silnejšie, novátorskejšie, umeleckejšie, určite je v nej oveľa viac filmov, ktoré by si zaslúžili stať sa kultovými, ale zhodou rôznych okolností sa kultom nestali – zato Casablanca, film z roku 1942, je kult prvej veľkosti. Prečo asi?

.týždeň

Gýč? Rozhodne nie!

.juraj Malíček .časopis .fenomén 03.08.2009

„Vo farbe, a s dobrým koncom,“ – tak promuje nové uvedenie Casablancy televízna stanica vlastnená milionárom nie nepodobným Donaldovi Trumpovi vo filme Gremlins 2, inak dávno zabudnutom kuse Hollywoodu sklonku osemdesiatych rokov. Jedna z tisícov reminiscencií, absurdný odkaz, ktorý však o Casablance v kontextoch kinematografie vypovedá viac, akoby sa mohlo zdať.

.týždeň

Casablanca a politika

.tomáš Gális .časopis .fenomén 03.08.2009

Keď sa okolo roku 2000 vyhlasovali rôzne naj filmy uplynulého storočia, Casablanca bodovala vo viacerých rebríčkoch. Okrem iného získala aj titul najromantickejší film. Romantika je v tom filme, samozrejme, prvoradá, ale netreba zabúdať ani na historické okolnosti, na pozadí ktorých sa príbeh odohráva.

One small step...

One small step...

.juraj Petrovič .veda .fenomén 19.07.2009

Pri príležitosti 53. výročia pristátia človeka na Mesiaci prinášame náš článok z roku 2009.„Tridsať sekúnd,“ hlási Charlie Duke v sále riadenia letov v americkom Houstone. Je 20. júla 1969, približne štvrť na štyri poobede miestneho času, a už vyše minúty v sále riadenia letov zmena letového riaditeľa Gene Kranza takmer nedýcha. Lebo 400 000 km od nich sa odohráva dráma, ktorá má vojsť do dejín.

.týždeň

Vy tomu veríte?

.časopis .fenomén 19.07.2009

Elvis žije. S Michaelom. Nežijú mimozemšťania z roswellského lietajúceho taniera – Američania ich zabili. A nežili by ani astronauti z projektu Apollo, keby naozaj leteli na Mesiac – zabila by ich radiácia Van Allenovho pásu. Ešteže na tom Mesiaci nikdy neboli.

.týždeň

Kto bol Michael Jackson

.vladislav Gális .časopis .fenomén 06.07.2009

S menom Michaela Jacksona sa v posledných rokoch spájali takmer výhradne bizarnosti a škandály. Akoby od neho už nikto nečakal niečo také normálne, ako je tvorba. A predsa v dňoch po jeho smrti Amazon načisto vypredal svoje nemalé zásoby jeho hudby.

.týždeň

Za čím smútia Jacksonovi fanúšikovia

.časopis .fenomén 04.07.2009

Nedá sa poprieť, že s Michaelom Jacksonom odišiel značný kus jednej éry. Tá éra sa síce aspoň kalendárne skončila s koncom minulého storočia, v skutočnosti však pokračovala a cez rôzne retro vlny, ktoré stále trvajú, sa pravidelne vracala naspäť.