Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
.týždeň

Demontáž demokracie 1946

.anton Vydra .časopis .história 22.05.2016

O parlamentných voľbách, ktoré sa konali pred 70 rokmi, 26. mája 1946, sa zvykne hovoriť ako o prvých povojnových a posledných slobodných. S tou ich slobodou to však nie je také jasné. Až priveľmi to už vtedy páchlo sovietskou plazivou propagandou.

.týždeň

Študentské udalosti 1956

.pavol Brunovský .martin Mojžiš .časopis .história 15.05.2016

Pred šesťdesiatimi rokmi sa v Bratislave udiali veci na tie časy nevídané. Masové protestné vystúpenie študentov akoby vôbec nezapadalo do dusnej atmosféry 50. rokov. V skutočnosti však bolo celkom prirodzenou súčasťou oveľa širšieho pohybu.

.týždeň

Dve silné výpovede

.pavel Peter Gojdič .časopis .história 28.03.2016

V rokoch 1939 a 1942 napísal gréckokatolícky biskup Pavel Peter Gojdič dva listy ako reakciu na rasovú segregáciu židovského etnika v našej krajine a v Európe.

.týždeň

Biskup, ktorý sa zastal Židov

.anton Vydra .časopis .história 28.03.2016

Dve silné výpovede. Dva listy, ktoré znemožňujú identifikovať slovenskú Katolícku cirkev v období druhej svetovej vojny len ako klérofašistickú inštitúciu.

.týždeň

Uhorsko v područí oligarchov

.lukáš Krivošík .časopis .história 13.12.2015

Podobne ako Slovensko na začiatku 21. storočia, aj kráľovské Uhorsko sa na prelome 13. a 14. storočia ocitlo pod nadvládou oligarchov. No jeden kráľ postupne zlomil ich moc.

.týždeň

Najskôr partizáni, potom Nemci

.marek Vagovič .časopis .história 02.05.2015

Aktivizácia odboja, nedostatok potravín, množiace sa krádeže a obavy z evakuácie. Takto nejako vyzeralo Slovensko pár týždňov pred koncom vojny. Napriek tomu bol v krajine relatívny pokoj.

.týždeň

Churchill: Premárnili sme príležitosť

.eva Čobejová .časopis .história 02.05.2015

Winston Churchill bol ministerským predsedom takmer počas celej vojny. Na čelo Veľkej Británie sa dostal v máji 1940 a voľby paradoxne prehral hneď po vyhratej vojne. Oslava víťazstva vo vojne mala preňho už aj trpkú príchuť, ale nie pre stratu funkcie.

.týždeň

Vtedy v Jalte

.eva Čobejová .časopis .história 02.05.2015

Na krymskom letisku Saki celú noc z 2. na 3. februára 1945 pristávali dopravné lietadlá. Vzlietali z Malty a privážali americkú a britskú delegáciu, spolu približne sedemsto ľudí. Churchilla a Roosevelta čakala potom ešte osemhodinová cesta autom po rozmočených horských cestách do Jalty. Lebo tak to chcel Stalin.

.týždeň

Naši rusofili

.jaroslav Daniška .jozef Majchrák .časopis .história 13.12.2014

Rusofilstvo je v slovenských dejinách zvláštnym, pre mnohých až osudovým fenoménom. Je tradícia rusofilstva taká silná, ako tvrdia jej zástancovia alebo, naopak, taká nebezpečná, ako tvrdia oponenti?

Drsná smrť v kráľovstve ľadu

Drsná smrť v kráľovstve ľadu

.lukáš Krivošík .časopis .história 21.09.2014

Výskumníkom sa po takmer 170 rokoch podarilo objaviť vrak lode Terror, ktorá spolu s loďou Erebus zmizla bez stopy aj s posádkou. Išlo tak o jednu z najväčších záhad histórie. Príspevok je spred dvoch rokov, kedy sa podarilo po prvýkrát stratené lode lokalizovať.