Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
.týždeň

Kupecký - náš český maliar

.eva Čobejová .jozef Majchrák .časopis .história 24.06.2013

V Pezinku sa v roku 1666 narodil maliar, ktorý sa stal vychyteným barokovým portrétistom panovníckych rodov. Zo slovenského územia nepochádza žiadny iný maliar jeho rangu. Ak vnímame fakt, že Andy Warhol na Slovensku nikdy nebol.

.týždeň

Najmalebnejší slovenský most

.eva Čobejová .časopis .história 19.05.2013

Nie je to najdlhší ani najstarší kamenný most na Slovensku. Ale tradične sa zvykne označovať za najkrajší slovenský most. Postaviť ho dal ten istý gróf, ktorý urobil z Bojnického zámku našu najobľúbenejšiu kultúrnu pamiatku.

.týždeň

Make love, not war

.peter Bálik .róbert Csere .časopis .história 04.05.2013

Máj je čas zamilovaných, v máji sa skončila aj druhá svetová vojna. Prinášame obrazové svedectvo o hlbokých ľudských citoch z obdobia tohto besnenia. Láska a vojna sa stretla aj v neuveriteľnom príbehu britského vojaka Horacea a nemeckej tlmočníky Rosy.

.týždeň

Senecká synagóga možno nespadne

.eva Čobejová .časopis .história 29.04.2013

Centrum Senca prešlo nedávno kompletnou rekonštrukciou. Stále ešte pripomína novostavbu, ktorej chýba príjemná patina času. Čas však dokonale poznačil synagógu, ktorá na tomto námestí stojí akoby z posledných síl.

Vrkoče rozpletené krvavé

Vrkoče rozpletené krvavé

.eva Borušovičová .spoločnosť .história 11.03.2013

Pred 330 rokmi sa v Terchovej narodil Juraj Jánošík. Zbojník, ktorý sa časom stal symbolom našej krajiny, národným hrdinom. Udialo sa tak až po jeho smrti. Pripomeňme si, ako sa odohrala.

.týždeň

Najprv zabíjal sused suseda

.časopis .história 11.09.2011

Prominentným hosťom Letnej školy etnických a migračných štúdií v Bratislave bol americký historik Timothy Snyder (42). Jeho kniha Krvavé územia: Európa medzi Hitlerom a Stalinom je prenikavou analýzou toho, čo napáchali s civilistami na východe Európy v 30. a 40. rokoch obidva zločinecké režimy – nacistický aj sovietsky.

.týždeň

Zázrak na Visle

.tomáš Gális .časopis .história 29.08.2010

V druhej polovici augusta 1920 sa neďaleko Varšavy odohrala rozhodujúca bitka poľsko-sovietskej vojny. Poľská armáda uhájila hlavné mesto, obnovený poľský štát, zabránila sovietskemu postupu do Európy, čím ju pravdepodobne zachránila pred boľševizáciou.

.týždeň

My pracujúci ľud...

.tomáš Gális .časopis .história 26.06.2010

Pred päťdesiatimi rokmi prijalo Národné zhromaždenie, najvyšší zákonodarný zbor Československej republiky, novú – socialistickú – ústavu. Platila 32 rokov, najdlhšie zo všetkých československých ústav.

.týždeň

V Rusku sme nevideli veľké ohrozenie

.tomáš Gális .časopis .história 11.04.2010

O Košickom vládnom programe, povojnovej situácii, postavení Slovenska a legitimite prezidenta Beneša hovorí historik Marek Syrný.

.týždeň

Otec Rodiny

.jozef Majchrák .časopis .história 20.12.2009

O nedávno vyznamenanom Vladimírovi Juklovi sa zvykne hovoriť aj ako o generálovi tajnej cirkvi, ktorá tu fungovala počas komunistickej totality. Tajná cirkev však mala aj svojho duchovného otca. Bol ním chorvátsky jezuita Tomislav Kolakovič.