Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
.týždeň

Palachov týždeň

. .časopis .história 24.01.2009

So Silvestrom som sa zoznámil na vojne. Bol to jednoduchý chalan z

.týždeň

Predohra

. .časopis .história 24.01.2009

Revolučný rok začal na námestiach. A

.týždeň

Čierni baróni

.peter Martinák .časopis .história 29.11.2008

Jednu z tieňov československej totality predstavovali tábory nútených prác. Keďže do mlyna snáh KSČ o ovládnutie mocenských nástrojov štátu spadla aj armáda, na scéne sa začali objavovať aj vojenské pracovné jednotky perzekučného charakteru, známe pod pojmom Vojenské tábory nútených prác.

.týždeň

Európsky odkaz Jána Lajčiaka

.ladislav Kováč .redakcia .časopis .história 25.10.2008

Dňa 28. októbra 1918, dedina v horách Vyšná Boca. Na fare zomiera luteránsky kňaz Ján Lajčiak. Osamotený, štyridsaťtriročný slobodný mládenec. Podľa legendy mu kostolník stihol oznámiť, že v Prahe práve vyhlásili Československú republiku.

.týždeň

Mníchov bol pre Hitlera prekážkou

.tomáš Gális .časopis .história 04.10.2008

Na prelome septembra a októbra 1938 sa odohralo niekoľko udalostí, ktoré mali na Československú republiku obrovský dopad. O Mníchovskej dohode a slovenskej autonómii sme sa rozprávali s historikom Tomášom Klubertom z Ústavu pamäti národa.

.týždeň

13 hodín

.jozef Majchrák .časopis .história 04.10.2008

Čo sa dialo tých 13 hodín? Z Mníchovskej konferencie sa stal už len dátum v učebniciach, dramatickosť vyprchala, a zostal len symbol tragédie. Mená protagonistov vzbudzujú oveľa menej vzrušenia a zjednodušene ich zvykneme hádzať do dvoch vriec – agresori a zradcovia.

.týždeň

Fízli a České dieťa

.časopis .história 26.01.2008

Len máloktoré slovo človeku privodí spomienky na „reálny socializmus“ tak intenzívne, ako slovo „fízel“. Počas normalizácie označovalo eštebáckeho udavača, no v

.týždeň

S krížom pod polmesiacom

.časopis .história 01.09.2007

Antiochia – kedysi mesto so silnou kresťanskou komunitou, prvé biskupské sídlo apoštola Petra. Práve tu vyznávačov Krista prvýkrát nazvali kresťanmi. Dnes je to turecké mesto s tisíckou gréckych pravoslávnych kresťanov a sedemdesiatkou katolíkov.

.týždeň

Kopti – dedičstvo Alexandrie

.časopis .história 04.08.2007

Alexandria, v antike preslávená jedným zo siedmich divov sveta i obrovskou knižnicou, dala svetu mnohé pamiatky. Súčasťou jej bohatstva je aj duchovné dedičstvo a v ňom koptská cirkev.