Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
Opitý ako Indián

Opitý ako Indián

.vladimír Marko .kultúra .história 17.03.2023

Keď Henry Hudson, známy cestovateľ a objaviteľ, skúmal v roku 1609 ostrov medzi dvomi riekami, z ktorých jedna nesie dnes jeho meno, stretol na ňom skupinu Indiánov z kmeňa Lenape. Ako bolo zvykom, ponúkol im drink.

Ako írsky vyberač daní zlacnel whiskey

Ako írsky vyberač daní zlacnel whiskey

.vladimír Marko .kultúra .história 03.03.2023

Po sériách článkov v .týždni o pive a o víne, ktoré potom vyšli aj knižne ako Historky k pollitru (W PRESS, 2020) a Historky k poháru vína (W PRESS, 2021), skúsme ako prirodzené pokračovanie sériu o destilátoch.

(Nielen) bratislavský stroj času

(Nielen) bratislavský stroj času

.marian Jaslovský .kultúra .história 23.02.2023

Jednoduchý, ale veľmi pôsobivý nápad – k historickým fotografiám Bratislavy pridať súčasné fotky z identických miest a tak systematicky zmapovať premeny mesta – doviedol fotograf a fanúšik histórie Ľubomír Deák do veľmi príťažlivej podoby. Takéto dvojičky sú veľmi výpovedné a zachytávajú chcené i nechcené premeny Bratislavy v porovnaní so súčasným pohľadom.

Najvianočnejšia dohoda

Najvianočnejšia dohoda

.martin Horička .spoločnosť .história 16.12.2022

Len máloktorá politická dohoda v našich dejinách napĺňa ducha sviatkov do takej miery ako tá „Vianočná“, ktorá bola uzatvorená koncom roka 1943 medzi predstaviteľmi občianskeho a komunistického protifašistického odboja.

.zvedochtivé čítanie: Čo má s nami ten Komenský

.zvedochtivé čítanie: Čo má s nami ten Komenský

.jakub Betinský .kultúra .história 02.12.2022

Asi málokto na Slovensku nevie, že existuje Univerzita Komenského v Bratislave. Universitas Comeniana Bratislavensis. Kto však bol Jan Amos Komenský, ktorého meno nesie, prečo tohto mysliteľa 17. storočia nazývane otcom moderného vzdelávania – a v čom je inšpiráciou aj pre túto dobu?

Tretí Rím načerveno?

Tretí Rím načerveno?

.patrik Pastrnak .kultúra .história 29.05.2022

„Myslíš si, že umiera Sovietsky zväz? Nie, umiera Rím, umiera duch.“ V roku 2000 si takto povzdychol Alexandr Dugin, označovaný za dvorného Putinovho filozofa. Čo mali Sovieti spoločné s Rimanmi? A prečo by mal Rím na prelome milénií umierať?

Materský cit vo Franskej ríši

Materský cit vo Franskej ríši

.hana Chorvátová .spoločnosť .história 24.04.2022

Na sklonku roku 2021 urobilo české vydavateľstvo Argo významnú vec: vydalo pozoruhodnú knižku franskej kňažnej Dhuody, ktorá žila v polovici 9. storočia vo Franskej ríši. To, že sa jej dielko zachovalo dodnes, je vlastne zázrak.

Február 48

Február 48

.martin Horička .spoločnosť .história 19.02.2022

Nejednota demokratických síl v povojnovom Československu mala za následok, že občianski politici nedokázali účinne čeliť narastajúcej komunistickej hrozbe.

Nacionalistický výklad dejín je zase tu

Nacionalistický výklad dejín je zase tu

.hana Chorvátová .kultúra .história 23.01.2022

Na slovenskom knižnom trhu pribúdajú diela o dejinách, čo je dobre. Horšie je, že nie všetky sú prínosom. Kniha Murices novae alebo Nové ostne. Dialógy o starších slovenských dejinách, ale nielen o nich od Martina Homzu nesie závan nacionalistického naftalínu.

Tanky proti „Solidarite“​

Tanky proti „Solidarite“​

.karol Nawrocki .kultúra .história 12.12.2021

Pred 40 rokmi FC Liverpool vyhral Európsky pohár, vznikla kapela Metallica a Robert de Niro dostal Oscara za skvelú rolu boxera Jaka LaMottu vo filme Zúrivý býk. Poľsko v roku 1981 poznamenala iná udalosť: komunistický režim vyhlásil vojnu vlastnému národu.