Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.klub
.týždeň

Z Kišiňova píše Martin Leidenfrost

.martin Leidenfrost .časopis .klub 15.07.2012

Moldavsko je rajská záhrada medzi vinicami a ovocnými sadmi, obývaná peknými ľuďmi, z ktorých väčšina plynule hovorí dvoma krásnymi jazykmi – po rumunsky a po rusky. Zároveň zásobuje Európu gastarbeitermi, prostitútkami a bandami vykrádačov áut. Od vojny v roku 1992 je tento spustošený raj rozdelený. Napravo od krásnej rieky Dnester je Moldavsko, obývané väčšinou Moldavcami, ale počuť aj veľa ruštiny. Naľavo je medzinárodne neuznané Podnestersko, obývané z dvoch tretín Slovanmi, počuť tu takmer výhradne ruštinu.

.týždeň

Správa o slovenskom katolicizme

.jaroslav Daniška .časopis .klub 15.07.2012

Odvolanie Róberta Bezáka nám síce nepovedalo veľa o osobe odvolaného arcibiskupa, za to nám veľa hovorí o stave slovenského katolicizmu a jeho kritikoch.

.týždeň

Bernard a Geert

.daniel Johnson .časopis .klub 15.07.2012

Každý piaty človek na svete je moslim. Táto pätina si vynucuje našu pozornosť. Občas kvôli rope, ale častejšie pre hrozby a niekedy v súvislosti s násilím. Dvaja ľudia, ktorí v posledných rokoch zmenili to, ako sa dnes pozeráme na islam, práve napísali svoje pamäti. Bernard Lewis a Geert Wilders by len sotva mohli byť odlišnejší, ako sú. Lewis má 96 rokov, dvojnásobok Wildersovho veku.

.týždeň

Kritika Bugára z Budapešti

.eva S. Baloghová .časopis .klub 15.07.2012

Magyar Hírlap sú noviny, ktoré často kritizujú vládu Viktora Orbána sprava. Je preto príznačné, že týmto novinám dal rozhovor predseda parlamentu László Kövér, ktorý patrí vo Fidesze k pravému krídlu.

.týždeň

Verní kráľovi

.daniel Hupko .časopis .klub 15.07.2012

Kto boli Pálffyovci a čo znamenali pre Bratislavu a dnešné Slovensko? Príbeh významného šľachtického rodu, ktorý ako jeden z mála vždy stál na strane kráľa, približuje historik Daniel Hupko.

.týždeň

Hommage à Bach

.daniel Johnson .časopis .klub 09.07.2012

Dostalo sa mi výnimočného privilégia, počúvať Bacha v jeho vlastnom kostole Thomaskirche v Lipsku. Prežil tu 27 zo 65 rokov, bol tu kantorom a riaditeľom tunajšej hudobnej školy. Konal sa tu totiž festival Bachovej hudby a tento rok bol venovaný slobode. Lipsko bolo prvé miesto, kde v roku 1989 začali demonštrácie, ktoré vyvrcholili pádom berlínskeho múru. Protestujúci sa vtedy zhromaždili najskôr pri Nikolaikirche, druhom veľkom lipskom kostole, kde Bach prvýkrát predviedol svoje Pašie svätého Jána.

.týždeň

Na obranu Angely Merkelové

.jiří Pehe .časopis .klub 09.07.2012

Na adresu kancléřky Angely Merkelové se v posledních měsících valí kritika ze všech stran, a to zejména proto, že odmítá přistoupit na společné evropské dluhopisy.

.týždeň

Miesto Róberta Bezáka v slovenskom katolicizme

.jaroslav Daniška .časopis .klub 09.07.2012

Tento text nie je o odvolaní, ale osobnosti arcibiskupa Róberta Bezáka. Je to totiž nevšedný muž, ktorý dokáže zaujať. Jeho osobnú guráž a charizmu však dopĺňa aj svojská nejednoznačnosť.

.týždeň

Z Budapešti píše Csaba Kiss

.csaba G. Kiss .časopis .klub 09.07.2012

Nebol by som si myslel, že viac ako dve desaťročia po demokratickom zvrate v Maďarsku historická osobnosť Miklósa Horthyho vyvolá toľké polemiky. Navyše pomýlené polemiky. Lebo podľa mňa bolo prirodzené, že roku 1993 doma pochovali regentov popol. Jeho politika bola protirečivá, ale roku 1945 ho ešte ani Stalin nepokladal za vojnového zločinca, v Norimbergu ho vypočuli len ako svedka. Vážna zodpovednosť ho ťaží v židovskej otázke, hoci je pravda aj to, že budapeštianski židia sa zachránili, síce za neľudských okolností, ale predovšetkým jeho zásluhou.

.týždeň

Odkaz profesora Komorovského

.pavol Kosnáč .časopis .klub 09.07.2012

Keď v marci tohto roku zomrel Ján Komorovský, v médiách bol problém nájsť jeho fotku. Pritom odišiel muž, ktorý v sebe spájal všetky cnosti 20. storočia. Komunita slovenských humanitných vedcov nemá veľa osobností, ktoré by v sebe spájali toľko ideálov a boli takým vzorom neskorším generáciám študentov. Komorovský bol katolík, patril ku Kolakovičovým žiakom a Podzemnej cirkvi. Bol to však aj vedec, zakladateľská osobnosť slovenskej religionistiky a k vede vždy pristupoval vedecky. Ak má ešte zmysel nazvať niekoho humanistom, Komorovský ním bol. Domnieval sa, že humanitné vedy ovplyvňujú človeka viac než prírodné a dobrým humanitným vedcom nemožno byť bez toho, aby ste boli aj dobrým človekom.