Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.klub
.týždeň

Levy prichádzajú

.vladimír Palko .časopis .klub 29.01.2012

Bývalý minister vnútra, politik a matematik Vladimír Palko napísal takmer 500-stranovú knihu o tom, čo sa stalo s kresťanmi a kresťanskou politikou po páde komunizmu. Uverejňujeme úryvok o povahe prenasledovania kresťanov.

.týždeň

Svet petra zajaca

.peter Zajac .časopis .klub 22.01.2012

V roku 1967 som prišiel na študijný pobyt do Tübingenu. Dvadsaťdva rokov od konca druhej svetovej vojny, sedemnásť rokov od vzniku Spolkovej republiky Nemecko. Rok pred Pražskou jarou v Československu a Parížskym májom. Zažil som v Tübingene Kafkovho spolupútnika Maxa Broda, filozofa nádeje Ernsta Blocha, rekonštrukciu mestského historického jadra. Bol to čas študentského protestu proti skostnatenému školstvu, starým nacistom, korupcii. Ponúkali sa rozličné riešenia od Maových červených knižiek až po teroristické červené brigády a vraždenie. U nás sovietske tanky.

.týždeň

Recept na zjednotenie?

.imrich Gazda .časopis .klub 22.01.2012

Zdá sa, že Rím našiel spôsob, ako za svojím krédom zjednotiť príslušníkov iných cirkví. Môže to fungovať pre anglikánov, lefébvristov či pravoslávnych? Píše Imrich Gazda.

.týždeň

Zabudnutí politici: Martin Mičura

.jozef Majchrák .časopis .klub 22.01.2012

O tom, že v období prvej Československej republiky boli na Slovensku silným politickým prúdom Hlinkovi ľudáci, vedia všetci. Menej známe už je, že tu pôsobili aj československí lidovci. Ich vodcom bol Martin Mičura.

.týždeň

Chmury nad Vltavou

.alexander Tomský .časopis .klub 22.01.2012

Nový rok o slepičí krok, pomalu, nenápadně a optimisticky postupuje kupředu se stoupajícím sluncem na horizontu, a tak je téměř jisté, že noci bude ubývat a světla přibývat. Horší je to o lednovou/ledovou náladu.

.týždeň

Píše Martin Leidenfrost

.martin Leidenfrost .časopis .klub 22.01.2012

Ešte nikdy som nebol na Kaukaze. Prvého Azerbajdžanca v živote som stretol vo Viedni a on ma ohromil tézou, že jeho vlasť Azerbajdžan a moja vlasť Rakúsko sú dvojčatá. Obe krajiny sú naozaj rovnako veľké, obe majú osem miliónov obyvateľov a obe sa označujú za vojensky neutrálne. Azerbajdžan si objednal svoje bankovky u toho istého dizajnéra, ktorý navrhoval euro. Dizajnér je Rakúšan a svojich zadávateľov nesklamal: Azebajdžanci majú teda bankovky bez tváre rovnako ako my.

.týždeň

Stratená symfónia

.norman Lebrecht .časopis .klub 22.01.2012

Žiadna iná stratená skladba nevyvoláva také emócie, ako ôsma symfónia Jeana Sibelia, ktorú autor niekedy v raných 40. rokoch hodil vo svojom dome v Ainole do ohňa. Žiadny rozpísaný Shakespeare, žiadna stratená časť Goetheho Fausta, ani Danteho spev nespôsobil v Anglicku, Nemecku či Taliansku také emócie, aké sa odohrali v Helsinkách, keď zostavovateľ kompletného vydania Sibeliovej tvorby Timo Virtanen v novembri minulého roka ohlásil, že sa našli útržky stratenej Sibeliovej symfónie.

.týždeň

Ako na krízu – škrty a raje

.martin Kugla .časopis .klub 22.01.2012

Keď človek sleduje médiá, musí mať pocit, že príčinou krízy je nadmerné zadlžovanie krajín a „prejedanie budúcnosti“ vládami. Ale to nie je pravda.

.týždeň

Prečo sa mení biela Amerika

.charles Murray .časopis .klub 22.01.2012

Amerika je rozdelená na dve časti, ktoré sa správajú výrazne odlišne v otázkach manželstva, socializácie detí, pracovných návykov, kriminality a nábožnosti, odlišujú sa teda v základných otázkach života. O premene bielej Ameriky v rokoch 1960-2010 píše americký sociológ Charles Murray, autor kontroverzných kníh o nerovnom rozdelení inteligencii a chudobe čiernych Američanov.

.týždeň

Obete maďarského nacionalizmu

.jaroslav Daniška .časopis .klub 16.01.2012

Maďarský nacionalizmus je zvláštny fenomén. Upozornil na to už Milan Hodža, ktorý kedysi v svojej slávnej knihe Federácia v strednej Európe napísal, že maďarský nacionalizmus je v Strednej Európe výnimočný.