Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.klub
.týždeň

Vysoká kultúra Laca Terena

.laco Teren .časopis .klub 03.11.2014

Je pol ôsmej, autá ako veľké čudné ryby blúdia v šedom novembrovom ráne ulicami, číhajúc na parkovacie miesta. Autá, ktoré nám zožrali chodníky a časom zožerú aj nás. Je ticho, ranná hmla akoby obaľovala zvuky mesta.

.týždeň

Dedina sveta

.martin Leidenfrost .časopis .klub 03.11.2014

Už som asi celkom nakazený ideológiou multi-kulti, inak by som po Európe nevyhľadával dediny, v ktorých sa hovorí minimálne tromi jazykmi.

.týždeň

Pohľad Fedora Gála

.fedor Gál .časopis .klub 03.11.2014

Obrazy zlatého veku sa v našom regióne zvyknú spájať s obdobím rakúskej monarchie pred prvou svetovou vojnou. Bol to vek istoty. Fakt, že moja generácia bola za komunizmu indoktrinovaná predstavou, že šlo o „žalár národov“, tú hypotézu skôr potvrdzuje, ako vyvracia. Štát občanom garantoval stabilitu pravidiel, občania si slobodne volili svojich zastupiteľov, budúcnosť bola predvídateľná, ríšou vládol poriadok, monarcha bol po bohovi a rodine symbolom autority, nikto neveril, že sa to zmení.

.týždeň

Pohľad Petra Zajaca

.peter Zajac .časopis .klub 03.11.2014

Náš otec bol najprv Rudinko a svojmu otcovi hovoril fotrík. Keď sa oženil a mal deti, stal sa z neho tato a deduško. Ako sám vravel, mal v živote šťastie. Za slovenského štátu sa dostal ako mladý chalan za lepenie komunistických plagátov na dva roky do basy, ale to ho zachránilo pred koncentrákom. Keď ho v štyridsiatom štvrtom strčili po prepustení do Serede, utiekol do Povstania a prežil. Mal šťastie na mamu, ktorá ho riadila pevnou rukou v praktických veciach života.

.týždeň

Budúcnosť strednej triedy

.jaroslav Daniška .časopis .klub 03.11.2014

Aristotelovu poučku o vzťahu strednej triedy a demokracie, ktorých osud je úzko previazaný, čaká skúška: zdá sa, že stredná trieda je na počiatku dlhodobej a ťažkej krízy.

.týždeň

À la polonaise

.paweł Lisicki .časopis .klub 26.10.2014

Do čerta s tým, myslím si, že v Poľsku neexistuje diskusia. Nehovorím o tom, že nie je možné vymienať si názory, to áno, ale diskutovať tak, aby si dvaja oponenti boli schopní a chceli si rozumieť, to neexistuje. Ach prepáčte, stále ešte možno po sebe kričať nadávky a urážky. Má to jednu príčinu: každý politický rozdiel sa okamžite mení na morálny rozpor, jazyk politiky sa mení na jazyk morálky a iné hodnotenie reality sa stáva eticky neoprávneným. Možno je to súčasť nášho romantizujúceho dedičstva, ktoré nám káže vidieť politiku ako počiatok moci metafyzického dobra a zla.

.týždeň

Katolícky modernizmus

.jaroslav Daniška .časopis .klub 26.10.2014

Koniec mimoriadnej synody o rodine pripomenul konflikt vnútri katolíckej cirkvi spred sto rokov.

.týždeň

Krása v umieraní

.kara Tippettsová .časopis .klub 26.10.2014

Možno ste čítali smutný a silný príbeh 29-ročnej onkologickej pacientky Brittany Maynardovej, ktorá sa rozhodla, že prvého novembra zomrie.

.týždeň

Vysoká kultúra Romana Poláka

.roman Polák .časopis .klub 26.10.2014

Drážďanské Tri sestry mali veľmi zaujímavý výtvarný koncept. Prvé dejstvo: baliaci papier visí ako horizont cez celé javisko, druhé dejstvo: herci z neho odtrhnú asi desaťmetrový kus, vznikne diera a v nej je dlhý stôl so stoličkami a sviečkami, tretie dejstvo: celý visiaci papier strhnú a kusy papiera ležia na javisku ako zdevastovaný svet po požiari, štvrté dejstvo: papier skrkvú do jednej obrovskej „gundže“ balíka, z ktorého trčia nohy a telá hercov. Výtvarne zaujímavé a silné. Bohužiaľ dramatické vzťahy sú popisné, alebo nekonkrétne, a tak osudy sestier, ich vnútorný svet , i svet celej spoločnosti je nerozkrytý.

.týždeň

Tridsať rokov od vraždy Popieluszka

.grzegorz Górny .časopis .klub 26.10.2014

Presne pred 30 rokmi došlo k najhlasnejšej politickej vražde v dejinách komunistického Poľska. Dňa 30. októbra 1984 našli v rieke Visla 37-ročného kňaza Jerzy Popieluszka.