Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.klub
.týždeň

Papalášske deti

.grzegorz Górny .časopis .klub 02.02.2014

Najväčším knižným bestsellerom posledných týždňov je vo Varšave kniha troch pravicových publicistov s názvom Rezortné deti.

.týždeň

Pohľad Petra Zajaca

.peter Zajac .časopis .klub 02.02.2014

Náš nos – náš pán je názov rozhovoru s českým antropológom a etológom Janom Havlíčkom, odborníkom na rolu čuchu v ľudskej komunikácii (Lidové noviny, Pátek, 3. 1. 2014, č. 1, s. 29). Havlíček sa venuje výskumu čuchu a zmyslového vnímania. Zmyslové vnímanie zažíva v posledných desaťročiach vo vedeckom výskume veľký boom. Ak sa ešte pred niekoľkými desaťročiami vytesňovalo, lebo sa pokladalo za „nespoľahlivé“, dnes vieme vytvárať čoraz jemnejšie a spoľahlivejšie škály farieb, zvukov, dotykov, chutí, pachov, bolestí a závratov, vratkých stavov, ktoré sú príznakmi našich emocionálnych rozpoložení, naladení a atmosfér a som presvedčený, že všetko smeruje k vzniku modálnej semiotiky ako teórie znakov, vyjadrujúcich celú škálu ľudských emócií.

.týždeň

Pohľad Fedora Gála

.fedor Gál .časopis .klub 02.02.2014

Niekedy v októbri 2013 sme sa s Petrom Zajacom dohodli, že celý rok 2014 budeme pokračovať v písaní glos na dohodnuté témy – každý po svojom. Odpichneme sa pritom od citátu z počutého, čítaného, cíteného.Výber tém si podelíme fifty-fifty a budeme sa striedať. Tentoraz vybral citát Náš nos – náš pán Peter. Keď som mu naznačil, o čom chcem písať, zareagoval: „Prosím ťa, pozri si svoje staré texty a neopakuj sa!“ Môžem však za to, že slovo „nos“ vo mne vyvolalo okamžite nepríjemné asociácie? Myslím svoj nos. S tým sa naozaj nedá nič robiť.

.týždeň

Medzi Ruskom a Poľskom

.andrij Portnov .časopis .klub 02.02.2014

Ukrajina je vnútorne rozpoltená krajina, ktorá podľa jedných patrí na Západ a podľa iných na Východ. Aktuálny vývoj však ukazuje, že Ukrajinu a Rusko celkom isto nemožno stotožniť. Prinášame historickú esej o vzťahoch Ukrajiny a Západu.

.týždeň

Jeden rok

.yoani Sánchez .časopis .klub 26.01.2014

Tentoraz nemohla ísť dovnútra na letisko a pozerať sa, ako odchádza. Tabuľa varuje, že na terminál medzinárodného letiska José Martího môžu ísť iba cestujúci. Svoje zbohom mu povedala pri dverách. Je to už jej druhý syn, ktorý od schválenia imigračnej a cestovnej reformy, čo platí jeden rok, odchádza. Uplynulý rok bol pre ňu, tak ako mnoho ďalších Kubáncov, rokom lúčenia.

.týždeň

Kardinál a štát

.jaroslav Daniška .časopis .klub 26.01.2014

Kardinál Ján Chryzostom Korec sa 22. januára dožil požehnaných 90 rokov. Pri tejto príležitosti vyšla kniha s názvom Morálna autorita Slovenska.

.týždeň

Spor o Palacha

.alexander Tomský .časopis .klub 26.01.2014

Čtyřicáté páté výročí dobrovolné smrti Jana Palacha stále vyvolává v české společnosti protichůdné reakce.

.týždeň

Vysoká kultúra Stanislava Valla

.stanislav Vallo .časopis .klub 26.01.2014

V zemi Kvádov, nad Granuou. Posledná veta prvej knihy jednej knihy. Tá kniha má kníh dvanásť. A „zem Kvádov“ je naša zem, naša krajina, práve tento milý zdrap kontinentu, kde sa usídlili naši predkovia dajaké to storočie po Kvádoch. A Granua? Aj tá je naša, len v našom názve zmenila ženský rod za mužský: Hron. Nad jeho pokojnými vodami kdesi „v zemi Kvádov“ občas sedával, najpravdepodobnejšie kedysi po roku 176 n. l., cisár-filozof Marcus Aurelius, možno pod planou hruškou, možno pod jelšou, zaiste v tieni, a hovoril k sebe.

.týždeň

Miss Belgicko a ukradnutý meč

.martin Leidenfrost .časopis .klub 26.01.2014

Ak existuje miesto, na ktorom sa odohralo niečo ako belgické hrdinstvo, je to De Panne. Na pláži tejto rybárskej dedinky vstúpil v roku 1831 prvý belgický kráľ na územie novozaloženého štátu.

.týždeň

Pohľad Petra Zajaca

.peter Zajac .časopis .klub 25.01.2014

Na prvý pohľad sa zdá, že o Edwardovi Snowdenovi vieme všetko. Vladimír Putin nám ponúkol obraz neohrozeného bojovníka za ľudské práva, ktorý zachraňuje ľudstvo pred všemocnými tajnými službami. Aféra s odpočúvaním Angely Merkelovej je nepríjemným verejným priznaním, že Američania sa neošívajú sledovať na najvyššej úrovni ani svojich najbližších spojencov, nehovoriac o tom, že v týchto telefonických rozhovoroch sledujú aj vlastného prezidenta, a nie je jasné, do akej miery sa tajné služby vymkli spod kontroly.