Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.klub
.týždeň

Svet Petra Zajaca

.peter Zajac .časopis .klub 24.09.2012

Za posledné desaťročia sa zmenil svet, médiá aj my. Obraz nezvíťazil nad písmom. Počítače, internety, google a facebooky znovu etablovali a rehabilitovali, aj keď v pozmenenej podobe, slovo a písmo. Všeobecná demokratizácia a ekonomizácia sveta viedla k štandardizácii, znižujúcej sa kvalite, bulvarizácii a kanibalizácii médií. To je dnešná mediálna rovnica. Našou domácou úlohou bola po roku 1989 pluralizácia a diferenciácia médií. V našej konkrétnej situácii bolo len otázkou, do akej miery je možná pluralizácia a diferenciácia médií v spoločnosti, ktorej historickým stereotypom správania je obranná túžba po jednote a spriemerovanie rozdielov. Tak to aj s našimi médiami dopadlo, sú také, aká je spoločnosť, a spoločnosť taká, aké sú médiá.

.týždeň

Kto ubližuje Mohamedovi?

.mark S.Wagner .časopis .klub 24.09.2012

Svet s hrôzou sleduje násilie, ktoré prepuklo po zverejnení provokatívneho filmu o Mohamedovi. Všade sa hovorí o „islamskom hneve“. Americký arabista a profesor z Louisiana State University, však tvrdí, že v dejinách islamskej teológie možno nájsť aj tolerantnejší prístup k vyjadrovaniu kritických, ba priamo antiislamských názorov.

.týždeň

Turecký problém s Iránom

.taha Akyol .časopis .klub 24.09.2012

Turecko má čoraz väčší problém s Iránom. Spor medzi Ankarou a Teheránom eskaluje natoľko, že turecká vláda privítala ponuku NATO na zostavenie a umiestnenie protiraketového štítu na svojom území.

.týždeň

Z Prahy píše Roman Joch

.roman Joch .časopis .klub 24.09.2012

Česká republika je jediný postkomunistický štát, kde nedošlo k majetkovému vyrovnaniu s cirkvami. Vláda pripravila návrh, a ten bol akceptovaný všetkými cirkvami, aj židovskou náboženskou obcou. A potom sa ozvali kritici. Najmä socialisti a komunisti, ale aj niektorí radoví veriaci. Sú proti vydávaniu akéhokoľvek majetku cirkvám, hlavne tej nenávidenej katolíckej. Socialisti spustili protikatolícku kampaň, o ktorej židovská obec vyhlásila, že jej pripomína nacistickú antisemitskú kampaň z 20. a 30. rokov.

.týždeň

Prežiť

.yoani Sánchez .časopis .klub 24.09.2012

Svetlo je mdlé, izba úzka a cez steny počuť šepot. Na posteli leží na kosť chudá žena. Má studené ruky a hlas, ktorý ledva počuť. Volá sa Martha Beatriz Roqueová, žena, ktorá pred týždňom začala na protest držať hladovku. Prišla som k nej plná problémov každodenného života, z jej tváre však sršal pokoj a skúsenosť.

.týždeň

Ponuka, dopyt a univerzity

.anton Vydra .časopis .klub 24.09.2012

Nedávno som sa zúčastnil na podivnom stretnutí. Bez problémov sa tam hovorilo o univerzitách ako o firmách a o študentoch ako o zákazníkoch. Zvrátená predstava.

.týždeň

Stát čtvrté cenové skupiny

.jiří Pehe .časopis .klub 24.09.2012

Po téměř třiadvaceti letech budování demokracie, coby jen jakési odmocniny trhu, kdy byl stát chápán jako přítěž svobodné společnosti, máme stát, který je v mnoha ohledech nebezpečím pro společnost.

.týždeň

Krajina sluhov alebo orlov?

.milan Krajniak .časopis .klub 24.09.2012

Slovenské dejiny ponúkajú príklady, keď sme sa prispôsobovali silným a správali sa ako sluhovia. Nájdeme však aj časy, keď sme boli odvážni a pestovali mentalitu orlov. O dvoch stratégiách prežitia Slovenska píše Milan Krajniak.

.týždeň

Zrada

.róbert Csere .časopis .klub 16.09.2012

Je 25. október 1956. V Maďarsku vrcholí protiboľševické povstanie. Krajina márne žiada Západ o aspoň morálnu podporu. Jalta je Jalta, Teherán je Teherán a dohody sú dohody. Povstalci odstraňujú z verejných budov červené hviezdy a čelia sovietskej vojenskej presile. Major Akopjan z okupačnej armády sa pridáva so svojimi vojakmi k tým dobrým. Dáva si dole zo svojej uniformy červenú hviezdu. Zrádza ako vojak, stáva sa Človekom. O dva týždne zomiera guľkou bývalých vlastných. Hrdina Akopjan bol Armén.

.týždeň

Vláda v politickém komatu

.jiří Pehe .časopis .klub 16.09.2012

Revolta šesti poslanců ODS proti tzv. stabilizačnímu balíčku bude mít dalekosáhlé důsledky nejen pro vládu Petra Nečase, ale také pro ODS. I když Nečas a rebelové mohou nakonec najít jakýsi kompromis, jenž vládě umožní přežít hlasování o důvěře, které se schválením balíčku spojila, v očích veřejnosti vláda de facto ztratila i poslední zbytek věrohodnosti.