Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kritická príloha
.týždeň

História sa vrátila

.robert Kagan .časopis .kritická príloha 23.08.2008

-ROBERT KAGANNatíska sa otázka, či ruská invázia do Gruzínska konečne ukončí zasnívané sebauspokojenie, ktoré sa zmocnilo demokracií sveta po ukončení studenej vojny. Kolaps Sovietskeho zväzu ponúkol mnohým tantalizujúcu vyhliadku na novú formu medzinárodného usporiadania.

.týždeň

Tá krajina asi fakt nebude pre starých,

.fedor Gál .časopis .kritická príloha 22.08.2008

i keď ten film dostal dvoch Oscarov a štyri Zlaté glóbusy alebo naopak. Tvorcovia sú bratia Coenovci, hviezdy súčasnej kinematografie.

.týždeň

Jin a jang, inzulín a glukagón

.františek Šebej .časopis .kritická príloha 17.08.2008

Langerhansove ostrovčeky v pankrease, podžalúdkovej žľaze, neprodukujú iba inzulín, ale aj iné hormóny, predovšetkým glukagón a tiež somatostatín, gastrín a ďalšie. Inzulín i glukagón sú peptidy, teda štruktúry zložené z aminokyselín. Inzulín tvorí 51 aminokyselín a je zložitejší, glukagón je lineárny polypeptid, ktorý tvorí jediný reťazec 29 aminokyselín. I

.týždeň

Rezistencia na inzulín

.františek Šebej .časopis .kritická príloha 17.08.2008

V čase objavu inzulínu sa nevedelo takmer nič o bunečných receptoroch, a teda ani o inzulínových receptoroch. Sú to receptory, ktoré sú zabudované do bunečnej membrány najrôznejších buniek v tele a ich funkciou je „odchytávať“ inzulín z krvného obehu.

.týždeň

Tukové nedorozumenie

.františek Šebej .časopis .kritická príloha 17.08.2008

Nízkotučná strava je to, čo vám dnes odporučí

.týždeň

Roger is back!

.ilja Ruppeldt .časopis .kritická príloha 09.08.2008

Meno novozélandského ekonóma Sira Rogera Douglasa malo svoju váhu medzi tými, ktorí hľadali inšpiráciu a odvahu na uskutočnenie takých potrebných ekonomických reforiem, pred ktorými stáli všetky nové demokracie v strednej a východnej Európe. A zdá sa, že dodnes má.

.týždeň

Sándor Márai sebe a nám

.fedor Gál .časopis .kritická príloha 09.08.2008

Denníky si Sándor Márai začal písať v roku 1943 ako štyridsaťtriročný a písal si ich až do svojej smrti v roku 1989. Akousi magnetickou silou som začal toto monumentálne dielo čítať od konca. Jednak preto, že sám som už na pokraji staroby, a jednak preto, že odkazuje na individuálny postoj top umelca k pilieru ľudského údelu - na postoj k smrti.

.týždeň

To smrtiace kúzlo extrému

.tomáš Zálešák .časopis .kritická príloha 03.08.2008

Náboženské očakávania sa vyskytujú v mnohých podobách. Na tomto mieste bude reč najmä o ich patologických deformáciách. Tie môžu viesť ku konaniu, ktorého dopady môžu predstavovať v lepšom prípade komické príbehy, inokedy však strašné katastrofy.

.týždeň

Urozprávaný svet

.peter Zajac .časopis .kritická príloha 02.08.2008

Významnou súčasťou americkej teórie kultúry posledného desaťročia sa stal problém naratívu ako spôsobu rozprávania.

.týždeň

Nezávislé médiá neexistujú

.fedor Gál .časopis .kritická príloha 26.07.2008

Za komunizmu sme od oficiálnych médií nečakali žiadne zázraky. Pripadalo nám normálne, že šírili komunistickú propagandu, a ak občas aj pobavili, bolo fajn. To,