Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kritická príloha
.týždeň

Nesmelý hlas ľudu

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha 05.09.2010

O dva týždne budeme poznať výsledok ďalšieho slovenského referenda. Vlastne, s najväčšou pravdepodobnosťou ho poznáme už dnes. Účasť voličov nedosiahne, tak ako v predchádzajúcich hlasovaniach s výnimkou jedného, nutných 50 percent. Smutná tradícia.

.týždeň

Erb, vlajka, zástava, koruhva

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha 22.08.2010

Rozhovor s Ladislavom Vrteľom, správcom Heraldického registra SR, tajomníkom Heraldickej komisie MV SR a autorom štátneho znaku.

.týždeň

O dvojkríži na trojvrší

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha 22.08.2010

Pred necelým mesiacom predsedníčka (odrazu národne cítiacej) vlády v súvislosti s novelou zákona o štátnych symboloch vyhlásila: „Možno dávam taký skromný návrh školám. Deti vedia vyrábať krásne veci, takže nevidím dôvod, aby tieto dôležité symboly na hodinách výtvarnej výchovy nevyrábali.“ Čo to vôbec budú maľovať?

.týždeň

Pol Potova Kampučia

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha 09.08.2010

Červení Kméri ovládali Kambodžu od 17. apríla 1975 do 7. januára 1979. Ich cieľom bolo vytvoriť beztriednu agrárnu spoločnosť bez peňazí, osobnej slobody, náboženstva, rodinných vzťahov, technických vymožeností aj individuálneho myslenia. Zmes nacionalizmu, komunizmu (a teda násilia) však slúžila najmä na udržanie moci.

.týždeň

Prvý trest

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha 09.08.2010

Pred dvoma týždňami, viac ako tridsať rokov od konca vlády Červených Kmérov, padol prvý rozsudok nad jedným z najvýznamnejších predstaviteľov krutého kambodžského režimu. Riaditeľ phnompenskej väznice S – 21 Kang Kek Iou dostal 35 rokov. Ďalší budú, dúfajme, nasledovať.

.týždeň

Tam, kde sa delila Európa

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha 19.07.2010

Schôdzka Veľkej trojky v nemeckom meste Postupim bola posledným stretnutím predstaviteľov protihitlerovskej koalície. Definitívne určila štatút Nemecka, poľské hranice, schválila vyhnanie Nemcov a počas jej konania padlo aj rozhodnutie zhodiť atómové bomby na stále bojujúce Japonsko.

.týždeň

Ruskí špióni

.františek Šebej .časopis .kritická príloha 12.07.2010

V Spojených štátoch amerických zatkli jedenástich ruských špiónov. Celé roky tam žili s falošnými pasmi a falošnou americkou identitou. Zatiaľ sa nevie presne, kto sú, ale nie sú to Američania. Zrejme sú Rusi. Pre FBI je to veľký úlovok, pre americko-ruské vzťahy studená sprcha. Už bola potrebná.

.týždeň

Neboli to obyčajné voľby

.františek Šebej .časopis .kritická príloha 26.06.2010

Neboli to obyčajné voľby a nebola to ani štandardná volebná kampaň. Slovenské parlamentné voľby 2010 boli takmer rovnako prelomové ako tie v roku 1998.

.týždeň

Klimatické lamento

.martih Šujan .jozef Hók .časopis .kritická príloha 26.06.2010

Globálne otepľovanie, klimatické zmeny a skleníkový efekt sa stali súčasťou nášho slovníka. Texty, týkajúce sa problematiky, často vykazujú znaky tautológie, a to vo význame logickom aj lingvistickom. Skutočne už nie je potrebné nič dokazovať?

.týždeň

Mečiarov odchod

.fedor Gál .časopis .kritická príloha 20.06.2010

Mečiar sa začiatkom roku 1990 objavil fakt ako vychádzajúca hviezda slovenskej politiky. Ohuroval znalosťami (vtedy sme ešte netušili, že sú to znalosti dodávané z temných zákutí komunistického undergroundu), výdržou (vtedy sme ešte nevedeli, že ide o jazdu medzi Scyllou a Charibdou stavov jeho duše), komunikačnými schopnosťami (vtedy sme ešte nevedeli odhadnúť rozdiel medzi možnosťou a skutočnosťou), rýchlym rozhodovaním (vtedy sme ešte netušili, že aj sľubovanie nemožného je istým typom rozhodovania), jasnozrivosťou (vtedy sme ešte netušili, že sa za ňou ukrýva sieť vycvičených informátorov), presvedčivosťou (spojenou s vydieraním)... a zdanlivou lojalitou, ktorá bola iba umne ukrývanou prípravou na frontálny útok na Verejnosť proti násiliu (VPN). Spoznávali sme sa v akcii a keď sme sa spoznali, došlo ku konfliktu, ktorý bol koncom VPN a začiatkom Mečiarovej politickej kariéry. Mečiara sme odvolali po tom, ako sa opakovane pokúsil denunciovať Jozefa Kučeráka, ktorý viedol vo vláde Slovenskej republiky ekonomickú reformu. Po tom, ako napadol Verejnosť proti násiliu v televízii vymyslenými obvineniami o cenzurovaní jeho príhovorov k občanom. Po tom, čo rozbil prvú ponovembrovú koalíciu svojvoľným odvolaním ministra vnútra nominovaného najbližším koaličným partnerom (KDH) a vniesol napätie do vzťahu s týmto koaličným partnerom. Po tom, čo vyšlo najavo, že začína okolo seba budovať záujmovú sieť všakovako podplatených a zmanipulovaných ľudí. Po tom, čo sa naozaj ukázalo, že iba s ťažkosťami rozlišuje medzi pravdou a lžou, respektíve používa lož ako pracovnú metódu.