Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kritická príloha
.týždeň

Gény tiež – cez emócie

.františek Šebej .časopis .kritická príloha 23.08.2009

V roku 2004, počas hektických mesiacov pred prezidentskými voľbami, robil harvardský psychológ Drew Westen spolu so svojimi kolegami Stephanom Hamannom a Clintom Kiltsom výskum zmien, ku ktorým prichádza v mozgu podporovateľov jednotlivých politických táborov, keď sú konfrontovaní so situáciou, ktorá je v rozpore s ich politickým presvedčením. Ako „laboratórne zvieratá“ použili 15 presvedčených demokratov (podporovateľov Johna Kerryho) a 15 rovnako presvedčených republikánov (podporovateľov Georgea W. Busha). Drew Westen k tomu vo svojej výbornej knižke The Political Brain (Politický mozog) ironicky poznamenáva, že by radi testovali aj skupinu politicky nevyprofilovaných, respektíve nestranných osôb, ale v tých časoch sa také hľadali v Amerike iba ťažko. Na skenovanie ich mozgu „v činnosti“ použili modernú techniku fMRI (funkčná magnetická rezonancia), ktorá umožňuje sledovať aj drobné zmeny v prietoku krvi jednotlivými mozgovými štruktúrami a odhaliť tak, ako sa jednotlivé mozgové štruktúry aktivizujú či utlmujú. Premietali im pritom diapozitívy, na ktorých boli výroky, z ktorých vyplývalo, že sa konkrétny prezidentský kandidát – Kerry či Bush – dopustil nekonzistentnosti, napríklad v jeden deň niečo vyhlásil a o pár dní povedal či urobil niečo úplne opačné alebo iné. Trebárs Kerry najprv vyhlásil, že v konflikte okolo Saddáma Husajna treba dať ešte šancu ekonomickým sankciám, a potom o dva dni napísal, že vyjadruje plnú podporu vojenskému plánu prezidenta Busha. Alebo Bush vyjadril na návšteve amerických vojakov v Iraku plnú podporu „mužom a ženám, ktorí sa vystavujú nebezpečenstvu za svoju vlasť“, a potom podpísal zákon, ktorý ruší podporu lekárskej starostlivosti o veľký počet vojnových veteránov. Výroky i skutky boli zväčša fiktívne, vymyslené, ale tak, aby pôsobili vierohodne, ako skutočná informácia. Po kontradiktórnej informácii na druhom diapozitíve ešte nasledoval tretí, na ktorom bola výzva, aby pokusná osoba zhodnotila, či tie dve informácie na prvých dvoch diapozitívoch boli v rozpore, a nakoniec štvrtý diapozitív obsahujúci výzvu, aby osoba vyhodnotila mieru rozporu (na škále od 1 do 4). V rámci experimentu ukazovali pokusným osobám aj podobne inkonzistentné infromácie o politicky neutrálnych osobách (herec Tom Hanks, spisovateľ William Styron a podobne).

.týždeň

Suiseki - magické kamene

.františek Šebej .ján Zágoršek .časopis .kritická príloha 17.08.2009

Suiseki sú neobyčajné kamene, do ktorých tvaru človek nezasiahol, iba ich našiel, pohladil a objavil v nich krásu. Odvtedy ich má, aby lahodili eho oku, stimulovali jeho fantáziu a pomáhali mu meditovať.

.týždeň

Zlo páchame aj z konformity

.časopis .kritická príloha 10.08.2009

Rozhovor s filozofom Egonom Gálom o morálnych inštinktoch a lojalite k skupine, ktorá ide za hranice páchania zla.

.týždeň

Banálne (a iné) zlo

.časopis .kritická príloha 10.08.2009

Výraz „desivá banalita zla“ použila filozofka Hannah Arendtová až v poslednej vete knihy o procese s nacistickým zločincom Adolfom Eichmannom v roku 1961. Nebolo to nijaké monštrum, ale konformný človek s rešpektom voči autoritám. Nie Hitler či Stalin, ale milióny Eichmanov, ľudí ako my, opakovane otvárajú cestu zlu.

.týždeň

Slovensko nevyužíva svoje možnosti

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha 27.07.2009

Rozhovor nemeckým historikom Martinom Pavlikom o slovenských a nemckých vzťahoch s Afrikou.

.týždeň

Často šlo o vyhodené peniaze

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha 26.07.2009

Rozhovor s Eduardom Kukanom, bývalým veľvyslancom v Etiópii, bývalým ministrom zahraničia a poslancom NRSR o jeho spomienkach na Afriku

.týždeň

Súdruhovia z Afriky

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha 26.07.2009

Vývoz revolúcie, podpora marxistických vládcov a marxistických rebelov, ktorí sa chceli stať vládcami, ale aj výstavba pivovarov, výmena expertov a študentov či vývoz zbraní. V priebehu štyridsiatich rokov komunistickej diktatúry boli vzťahy Československa a subsaharskej Afriky skutočne bohaté. A často zbytočne drahé.

.týždeň

O psích a ľudských plemenách

.františek Šebej .časopis .kritická príloha 12.07.2009

Hádam nijaký živočíšny druh (ak zabudneme na hmyz) sa nevyskytuje v takých pestrých podobách a veľkostiach ako pes. Od malej čivavy až po obrovského mastifa, všetko je to pes. Myslím, že je to od psov veľmi prezieravé. Môžu si tak prisvojiť najrôznejšie typy (prečo nie plemená?) ľudí.

.týždeň

Ulice, námestia a davy

.františek Šebej .časopis .kritická príloha 29.06.2009

Kto sa ocitol v dave, ktorý sa zišiel, aby niečo dosiahol, niečo si vyvzdoroval, ale aj iba aby niečo oslávil, vie, že je to psychologicky silná skúsenosť. Človeka dav mení – a nie vždy k dobrému. Ale schopnosť ľudských más písať dejiny je nepochybný fakt. Treba mu skúsiť rozumieť.

.týždeň

Bola to zastávka na ceste k Trianonu

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha 15.06.2009

S Mariánom Hronským z Ústavu politických vied SAV o postupe maďarských vojsk