Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.literatúra
.týždeň

Manželstvo podľa Hanekeho

.zuzana Mojžišová .časopis .literatúra 16.02.2013

Bez lásky (prípadne jej rozličných podôb, náprotivkov až nedostatku) sa medzi nami ľuďmi takmer ani lístok nepohne. Nezaobídeme sa bez nej. A filmové umenie sa bez nej tiež nezaobíde. Ešte aj do bezduchých somarín sa zmestí. Hýbe dejom aj postavami.

.týždeň

Hollinghurst pokračuje v línii krásy

.ľubomír Jaško .časopis .literatúra 16.02.2013

S trochou zveličenia je komunita súčasných britských prozaikov jednou z tých, kde vládne extrémna konkurencia. Niečo podobné človek vidí hádam už iba medzi európskou futbalovou špičkou, zámorskými hokejistami a v manažmente Apple po Jobsovej smrti.

.týždeň

Doba poézie?

.časopis .literatúra 11.02.2013

Nie, naozaj si nemyslíme, že by sa dnes v našej krajine mali zo zbierok básní stať bestsellery a z ich autorov televízne celebrity. Ale aj tak: hoci sa to môže zdať neuveriteľné, na Slovensku dnes vychádza zaujímavá poézia, ktorá sa číta, o ktorej sa hovorí.

.týždeň

Dvere do zimy

.časopis .literatúra 03.02.2013

Paul Auster vstúpil do literatúry v roku 1982 memoárom Vynález samoty. O tridsať rokov neskôr vydal ďalšiu knihu spomienok Zimný denník. Kým Vynález samoty sa týkal jeho otca, Zimný denník je autobiografický.

.týždeň

Sto rokov holubičieho národa

.časopis .literatúra 14.01.2013

Spisovateľa Petra Krištúfka doteraz vnímali len ako “autora menších foriem”. Vyše 500-stranový román Dom hluchého to všetko zmenil. Ide totiž o zásadné dielo. A nielen rozsahom.

.týždeň

Literárna cesta do hlbín žiakovej duše

.vladimír Burjan .daniel Bútora .časopis .literatúra 07.01.2013

„Bol som zlým študentom,“ priznáva sa hneď zo začiatku svojho rozprávania francúzsky spisovateľ a bývalý učiteľ Daniel Pennac. Jeho inšpiratívna kniha je z veľkej časti práve o učiteľoch. A o študentoch. Slabých žiakoch. A o láske (nie k učeniu, ako by sa mohlo zdať, ale k žiakom.)

.týždeň

Rushdie a Anton

.časopis .literatúra 16.12.2012

Vydanie mohutných 600-stranových spomienok Salmana Rushdieho patrilo medzi literárne udalosti roku 2012. Pre ich autora to však nie je jednoznačné víťazstvo.

.týždeň

Cesta do Betlehema

.marek Debnár .časopis .literatúra 09.12.2012

Odveká túžba človeka porozumieť svetu a sebe samému sa netýka len filozofov, ale každej vnímavej ľudskej bytosti. O to viac to platí v prípade spoločnosti a kultúry, ktorá kladie dôraz na jedinečnosť a individualitu každého jednotlivca. Knihy nórskeho spisovateľa Josteina Gaardera na túto kultúrnu tradíciu nadväzujú a snažia sa ju sprostredkovať čo najširšiemu spektru čitateľov.

.týždeň

Všade tak trochu ako hosť

.rudi Rus .časopis .literatúra 09.12.2012

Vo svojej kancelárii v Štúdiu L+S má fotografiu Júliusa Satinského v nadživotnej veľkosti. Pred predstavením si nepotrpí na žiadne rituály, pokojne si nájde čas aj na novinárske otázky. Vydáva svoju prvú audioknihu a chystá množstvo ďalších projektov. Milan Lasica.

.týždeň

Detstvo zasnežené chladom

.ľubomír Jaško .časopis .literatúra 09.12.2012

„Život človeka je pre sirotu vždy príliš krátky, než aby mohol spracovať svoj osud.“ Peter Wawerzinek sa vo svojej Krkavčej láske o to pokúsil. Ide o knihu, v ktorej sa miestami neznesiteľná drásavosť paradoxne spojila s úspechom u čitateľov i kritikov.