Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.osobnosti
.týždeň

New York Márie Modrovichovej

.časopis .osobnosti 21.03.2010

Myslím, že každý spisovateľ skôr či neskôr narazí na mantinely písania príbehov – keď literárne možnosti zrazu vyzerajú zúfalo oklieštené psychologickým z čias antiky.

.týždeň

Bodka Milana Lasicu

.milan Lasica .časopis .osobnosti 21.03.2010

Emil, ďakujem Ti za veľkonočný pozdrav, aj keď si mi ho poslal trochu predčasne, lebo do Veľkej noci ešte zopár dní zostáva, ale aj tak ma potešilo, že si si na mňa spomenul, hoci neviem, prečo si vybral pohľadnicu s nápisom Veľa vody!, ako keby na Veľkú noc mali polievať mňa.

.týždeň

Očami Doroty Nvotovej

.dorota Nvotová .časopis .osobnosti 21.03.2010

Existuje veľa vecí, na ktoré sa dá namotať. Tak ja som napriklad namotaná na Lomo foťáky. Nie je to až také lacné, ako byť namotaná na Facebook, ale ani až také drahé, ako byť namotaný na drahé autá...

.týždeň

Píše Peter Zajac

.peter Zajac .časopis .osobnosti 14.03.2010

K známym príbehom zo života bájkara Ezopa patrí ten, v ktorom hosťom filozofa Xantosa podával po dva večery jazyk v troch chodoch – varený, pečený a smažený. Raz ako najlepšie mäso, druhý raz ako najhoršie mäso.

.týždeň

Bodka Milana Lasicu

.milan Lasica .časopis .osobnosti 14.03.2010

Emil, nevieš si predstaviť ako sa teším. Spoločenská miestnosť u nás v starobinci je už zase okej, ako sa zvykne dnes hovoriť. Spočiatku mi to trochu prekážalo, okej mi pripomínalo hokej, ale nakoniec som si zvykol a pripúšťam, že je to aj stručnejšie, keď povieš okej, ako keby si hovoril je to v poriadku. Okej je o tri slabiky kratšie a v dnešnej rýchlej a upachtenej dobe sa asi hodí viac. Získaš tri slabiky k dobru a ako s nimi naložíš, to je už tvoja vec. Keď sme boli mladí, pamätám sa, neprichádzalo do úvahy, aby sme používali výraz okej. To už skôr niektorí hovorili charašo.

.týždeň

Ušami Michala Kaščáka

.michal Kaščák .časopis .osobnosti 14.03.2010

Začala sa každoročná International live music conference v Londýne. A ako vždy, hneď riadnymi dopletencami. Na úvod sme sa pochválili, aký sme dôležitý priemysel. Čísla ohurujú. Príjem sa zvyšuje. Ceny lístkov tiež. Honoráre umelcov astronomicky. Obrovské zamyslenie, prečo nie je hudba dotovaná, keď je taká dôležitá. Príklad – film.

.týždeň

Očami Doroty Nvotovej

.dorota Nvotová .časopis .osobnosti 14.03.2010

Neďaleko môjho domu v Nepále je park. Je celý oplotený tehlovým múrom. Vchod je zdola od hlavnej cesty. Vstupné je len 2 rupie, vnútri je čisto, sú tam kvetinky, fontánky, hinduistický aj buddhistický chrám a nádrž s rybami. Dokonca aj výborný bazén, poriadne vychlórovaná päťdesiatka. Jediný problém parku je v tom, že my, a tisíce ďalších, bývame nad ním.

.týždeň

New York Petra Breinera

.peter Breiner .časopis .osobnosti 14.03.2010

So záujmom sledujem, ako sa vo vášnivej debate o vlasteneckom zákone začali ožratí tankisti, hysterické vdovičky a čivavovskí prištekávači oháňať úžasným argumentom: každodennou hymnou v kanadských a amerických školách a hustým výskytom zástav na týchto územiach. Majú pravdu.

.týždeň

Ušami Michala Kaščáka

.michal Kaščák .časopis .osobnosti 07.03.2010

No, dúfam že ste už dospievali. Alebo nie? Tak šup, šup! A spolu: Nerob si starosti, Miško, nie si takýýý starý pááán,... Hotovo? Fotka na stole je? Verím, že áno, veď by ste hádam neporušovali nariadenie, ktorým chcem zvýšiť lásku ku mne. Neviete o tom nič? Tak len pripomínam, že tieto články smú čítať len mne oddaní čitatelia s mojou fotkou na stole a pred každým prečítaním o mne musia zaspievať peknú pesničku.

.týždeň

Píše Alexander Tomský

.alexander Tomský .časopis .osobnosti 07.03.2010

Tak opět po roce radostně do Buchlovic na tradiční festival vína a literární seminář. Co je to však letos za nápad mluvit o víně a deficitu? A je víno opravdu věc tak samozřejmá, jak si pořadatelé zřejmě představují, když má tolik nepřátel? Kupříkladu takový abstinent víno chápe jen jako nebezpečnou drogu, které se vyhýbá. Ve stejném předsudku žije i muslim, považuje víno za al – ko – hol, rozdíl mezi vínem a spiritusem nikdy nepoznal, a proto i on soudí, že víno je droga a nikoli nápoj, podobně jako alkoholik, který se chce co nejrychleji opít. „Kdo však nenávidí víno, hřeší, přestože je to hřích bezejmenný,“ říká Tomáš Akvinský, víno je přece nápoj sakrální. Češi na rozdíl od Moravanů na tom také nejsou nejlépe. Pijí převážně únavný studený, ospalý a trudnomyslný nápoj. Aby ne, když jim v mládí servírovali náhražky – Pražský výběr, Ostravský kahan, Svíčku a dnes krabicové víno z Čile nebo z Moravské vinařské oblasti. Ví snad někdo, kde se nachází ona moravská oblast?