Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.osobnosti
.týždeň

Bodka Milana Lasicu

.milan Lasica .časopis .osobnosti 28.11.2010

Vážený Emil, schválne ťa takto oslovujem, aby si si aj ty uvedomil, aké je to debilné oslovenie. Vážený. Koho tak asi človek môže osloviť? Poviem to otvorene – málokoho.

.týždeň

Ušami Michala Kaščáka

.michal Kaščák .časopis .osobnosti 21.11.2010

Nespokojnosť. Všade jej je toľko, až sa zdá, že hlavným pocitom dvadsaťjeden rokov od Nežnej revolúcie je práve nespokojnosť. Z pohľadu fantaziológie je toto obdobie rajom, ľudia dokážu byť nespokojní naozaj natoľko rozmanite, až srdce každého magistra tohto krásneho odboru, tzv. fantasmagora – musí plesať.

.týždeň

New York Petra Breinera

.peter Breiner .časopis .osobnosti 21.11.2010

Prechádzať sa po Manhattane je ešte pestrejšie ako obvykle. Energia neutícha, len ju dopĺňajú padajúce listy a bezdomovci s farebnými kravatami a kašmírovými šálikmi.

.týždeň

Píše Peter Zajac

.peter Zajac .časopis .osobnosti 20.11.2010

Druhá polovica dvadsiateho storočia bola hviezdnym časom literárnej vedy.

.týždeň

Očami Doroty Nvotovej

.dorota Nvotová .časopis .osobnosti 20.11.2010

V noci sa mi sníva, že som na Slovensku. Na chvíľu, narýchlo, pracovne. Frustrovaná, čo to robím, prečo nie som v Nepále. Zobudím sa na klopanie a hlas môjho šerpu „Wake up time!” Jasné. Som v Himalájach, je zima, a musím vstávať.

.týždeň

Bodka Milana Lasicu

.milan Lasica .časopis .osobnosti 20.11.2010

Servus Emil, dnes ráno som sa zobudil a, predstav si, pamätal som si, čo sa mi snívalo. Na deväťdesiatdeväť percent si to nikdy nezapamätám a niekedy som aj rád, lebo mám pocit, že sa mi nesnívajú nijaké príjemné veci.

.týždeň

Bodka Milana Lasicu

.milan Lasica .časopis .osobnosti 14.11.2010

Ahoj Emil, sedím pred televízorom v očakávaní pohody, pohoda znamená, že nemusíš o ničom rozmýšľať, len sa nezúčastnene dívať na obrazovku, a to ti televízia poskytuje v dostatočnej miere. Ale občas ťa niečo vytrhne z letargie.

.týždeň

Píše Alexander Tomský

.alexander Tomský .časopis .osobnosti 14.11.2010

Benedikt XVI., nomen omen svého slavného zakladatele evropského monasticismu, stojí před podobným problémem: jak zachránit upadající civilizaci? V šestém století, kdy se už definitivně hroutil Řím a civilizace, útlý svazek regulí a nezdolná energie sv. Benedikta vedla k zakládání řeholních komunit a k odklonu od východní poustevnické spirituality. Nová společenství pod heslem „ora et labora“ byla založena na harmonii zbožnosti a práce, duchovnosti, která není odklonem od života, ale naopak, inspiruje činorodost. V temných třech stoletích úpadku zachránila antickou vzdělanost – především řeckou filosofii, univerzální právo a neuvěřitelně i jazyk latinského Říma. Staronová středověká civilizace stála proto ve znamení dvou velkých paradoxů: hledání rovnováhy víry a rozumu a rovnováhy mezi duchovní a politickou relativní autonomií.

.týždeň

Ušami Michala Kaščáka

.michal Kaščák .časopis .osobnosti 14.11.2010

Keď sa po štyroch rokoch zmení vláda a vy máte pocit, že to bude lepšie, musí nastať rozčarovanie. Musí. Mnoho vecí totiž nezáleží na politikoch, zároveň, žiaľ, veľa vecí áno. Príliš veľa vecí. Keďže máme slobodné voľby iba krátky čas, iba päť normálnych volebných období, nie sme zvyknutí na to znovuobjavovanie, že aj tí sympatickejší sú stále len politici so všetkým, čo k tomu patrí – aj v kladnom slova zmysle. A preto to často preháňame.

.týždeň

Očami Doroty Nvotovej

.dorota Nvotová .časopis .osobnosti 14.11.2010

Tento rok som oslavovala narodeniny štyrikrát. S mamou, s kamarátmi v Bratislave, vzápätí s kamarátmi v Káthmandu a následne s deťmi v sirotinci. V priebehu 10-tich dní. Zakaždým som dostala darčeky, a človek by si pomyslel, že to bude jediný dôvod, aký môže mať niekto, kto si zorganizuje oslavu 4-krát.