Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.téma
.týždeň

Dominik Tatarka

.jozef Majchrák .časopis .téma 18.12.2011

Píšem, aby som sa zvečnil. Takto odpovedal Tatarka na otázku J. P. Sartra, prečo si zvolil spisovateľské remeslo. Podarilo sa. Tatarka sa zvečnil nielen ako spisovateľ, ale aj ako dôležitý spoločenský mysliteľ.

.týždeň

Vladimír Mináč

.lukáš Krivošík .časopis .téma 18.12.2011

Bol komunistickým intelektuálom, ktorý dejiny slovenského národa ovenčil mýtom plebejskosti. Počas života vraj prečítal 10-tisíc kníh. Jeho myšlienky dodnes rezonujú v národnom podvedomí a radi sa na ne odvolávajú aj politici strany Smeru.

.týždeň

Ján Lajčiak

.martin Hanus .časopis .téma 18.12.2011

Hoci tak veľmi vynikal, stihol ho osud zabudnutého, opusteného intelektuála. Ale aspoň niečo dopadlo dobre: keďže pri nočnom svetle svojej fary usilovne písal, jeho myšlienky dnes, po 100 rokoch, aj vďaka internetu trochu ožívajú.

.týždeň

Ľubomír Lipták

.eva Čobejová .časopis .téma 18.12.2011

Jeho život kopíruje klasický model života slovenského ľavicového intelektuála druhej polovice 20. storočia. Najprv očarenie komunistickými ideálmi, postupné triezvenie, tvorivé nadýchnutie sa v 60. rokoch , potom poníženie a odstavenie z verejného života.

.týždeň

Ladislav Hanus

.jaroslav Daniška .časopis .téma 18.12.2011

Intelektuálna nádej jednej generácie, pracovitý študent a kňaz, ktorý rovnako dobre poznal dielo Akvinského, ako aj svojich súčasníkov Maritaina či Guardiniho. O štáte však myslel a písal v časoch Jozefa Tisa či Klementa Gottwalda.

.týždeň

Naši intelektuáli

.časopis .téma 18.12.2011

Kto sú najväčší slovenskí intelektuáli 20. storočia? Kto sú ľudia, ktorí svojimi knihami najviac ovplyvnili slovenské myslenie alebo nám zanechali najpozoruhodnejšie dielo? Na nasledujúcich stranách prinášame profily piatich intelektuálov, ktorých osud aj dielo hovoria veľa o duši tejto krajiny.

.týždeň

Berlusconi je zdroj posmechu

.časopis .téma 10.12.2011

Rozhovor so šéfredaktorom internetového denníka Lettera 43 so sídlom v Miláne Paolom Madronim o sile peňazí a nepochopiteľnej hrdosti talianskej matky.

.týždeň

Berlusconi forever

.imrich Gazda .časopis .téma 10.12.2011

Čo sa stane po páde Berlusconiho vlády s talianskou pravicou? Prekvapivá odpoveď: Silvio Berlusconi ani vo veku 75 rokov a po dvoch desaťročiach vo vysokej politike nebalí kufre.

.týždeň

Zachráni Super Mario Taliansko?

.dalibor Roháč .časopis .téma 10.12.2011

Nedávne vymenovanie Maria Montiho za talianskeho premiéra poskytlo trochu nádeje pozorovateľom krízy v eurozóne. Monti, ktorý študoval ekonómiu pod vedením držiteľa Nobelovej ceny Jamesa Tobina na Yale, je rektorom Bocconiho univerzity v Miláne, a má akademický i politický kredit.

.týždeň

Talianske tajomstvo

.časopis .téma 10.12.2011

S malými prestávkami vládol krajine sedemnásť rokov, prežil desiatky hlasovaní o dôvere aj desiatky súdov. Ustál škandály, ktoré by položili lídra ktorejkoľvek krajiny. Napokon to vzdal až pod tlakom finančných trhov. Čím si získal Silvio Berlusconi Talianov? A prečo je dnes Taliansko v problémoch, ktoré ohrozujú eurozónu?