Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.téma
.týždeň

Zaskočená Amerika

.jaroslav Daniška .časopis .téma 26.03.2011

Na celej americkej diskusii o Líbyi cítiť tieň Iraku. Z jednej aj druhej strany. Demokrati zdôrazňujú hlavný rozdiel oproti „Bushovej vojne“, ktorým je súhlas Bezpečnostnej rady OSN podporený Parížom, Londýnom a Arabskou ligou, republikáni zase istý príklon – ako to nazval neokonzervatívec Charles Krauthammer z Washington Post – k Bushovej „agende slobody“. Jedni aj druhí však majú svoje výhrady.

.týždeň

Nemecká blamáž?

.martin Hanus .časopis .téma 26.03.2011

Na Slovensku vyvolal vojenský zásah západných spojencov vcelku vlažné komentáre bez výrazných postojov „áno“ či „nie“. Napokon, v krajine nášho významu by vášnivá diskusia k tejto téme pôsobila čudne. V Nemecku však padajú vyhrotené slová, aké si už beztak spochybňovaná Merkelovej vláda azda ešte nevypočula. Po tom, čo Nemci na pokyn Guida Westerwelleho, ministra zahraničia a lídra liberálnej FDP, v Bezpečnostnej rade OSN nepodporili rezolúciu o vytvorení bezletovej zóny nad Líbyou, domáci zahraničnopolitickí komentátori naprieč spektrom ostali v šoku. To tu ešte nebolo – Nemci proti západným spojencom a v jednej línii s Ruskom a Čínou?

.týždeň

Čudná vojna

.peter Švec .časopis .téma 26.03.2011

Každá vojna a veľká vojenská operácia dostane svoje meno. Prívlastok tejto vojny bude raz pre historikov determinovaný charakterom tejto operácie. Ako možno hodnotiť takzvané vojensko-strategické princípy, ktoré uplatňujú obe strany konfliktu a aký je vplyv týchto princípov na charakter tej vojny? Zameriam sa na dva doktrinálne princípy anglosaského arzenálu. Prvým je jednota, v užšom zmysle jednota velenia, druhým je definovanie a udržanie zámeru vojny.

.týždeň

Líbya bojuje

.matteo Fagotto .ugo Borga .giampaolo Musumeci .časopis .téma 26.03.2011

Sedí v stane na revolučnom námestí, na kolenách drží fotografiu svojho milovaného syna Muníra Mešdúta. Fatia Esaídová rozpráva o tom dni, ktorý nezvratne zmenil jej život, ale aj dejiny Líbye.

.týždeň

Čo vlastne vybuchlo?

.časopis .téma 20.03.2011

Minulotýždňové správy o výbuchoch jadrových reaktorov v japonskej Fukušime zrejme vyvolali v mnohých ľuďoch predstavu začínajúcej apokalypsy. Je to neoprávnená predstava.

.týždeň

Pozor na dezinformácie

.časopis .téma 20.03.2011

Zemetrasenie opätovne dokázalo silu internetu rýchlo a bezpečne dopravovať informácie. Bolo niekoľko dní jediným spojivom s regiónom Tóhoku. Na druhej strane sa však internetom prehnalo aj množstvo novinárskych kačíc.

.týždeň

Dni po

.peter Bohov .časopis .téma 20.03.2011

Naoko mi napísala: „Konečne máme elektrinu, zapla som telku, všade, kam sa pozriem, je katastrofa. U nás rozdeľujepeklo od neba cesta č. 45. Neviem, koľko záberov je v televízii na Slovensku, ale mestá Sendai aTagajo, ich prístavy, sú úplne zaplavené autami, ako keby tam niekto vysypal lego."

.týždeň

Chýba nám štátnické myslenie

.eva Čobejová .martin Hanus .časopis .téma 12.03.2011

Rozhovor s profesorom fyziky Vladimírom Bužekom o jeho skúsenostiach s eurofondami, o ich celkovom vplyve na slovenskú vedu a o tom, prečo nepodpísal iniciatívu vedcov.

.týždeň

Ako eurofondy kazia vedu

.martin Hanus .eva Čobejová .časopis .téma 12.03.2011

Protesty slovenských vedcov, ktorí sú úprimne pobúrení plánom Radičovej vlády zobrať im 120 miliónov eur z eurofondov a presunúť ich na diaľnice, by mali vyvolať omnoho užitočnejšiu diskusiu: o tom, ako dnešný systém eurofondov ubližuje už aj tak podvyživenej vede.

.týždeň

Rozdávanie v Európe

.jozef Majchrák .časopis .téma 05.03.2011

Minister Zsolt Simon v médiách rozdávanie múky chudobným obhajoval aj tým, že takýto mechanizmus rozdeľovania základných potravín krajiny EÚ bežne využívajú. Ako príklady spomenul Taliansko, Francúzsko, Luxembursko či Rumunsko.