Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.téma
.týždeň

Skúškové obdobie

.tony Blair .časopis .téma 10.01.2010

LONDÝN – Lídri s rozhodovacími právomocami dnes prežívajú ťažké časy. Žijeme v ére nízkej predvídateľnosti. Svet akoby sa ustavične premieňal. Problémy, ktoré treba riešiť, sú obrovské. A predovšetkým v mnohých prípadoch existuje rozpor medzi vhodnou krátkodobou politickou praxou a správnou dlhodobou politickou stratégiou.

.týždeň

Potemkinovský národ Vladimíra Putina

.nina L. Chruščovová .časopis .téma 10.01.2010

MOSKVA – „Imidž je všetko“ by mohlo byť životaschopné krédo, ak ste dom Gucci alebo modelka namóle, ale rozhodne nie je vhodné ako národná stratégia. Napriek tomu „putinismus", vládnuca ideológia Ruska, ktorú Vladimír Putin vytvoril počas desiatich rokov pri moci, je celá o imidži – obraze rekonštituovanej veľmoci znovupostavenej na svetovú scénu.

.týždeň

Koniec reganovsko-thatcherovskej revolúcie?

.martin Feldstein .časopis .téma 10.01.2010

CAMBRIDGE - Pred tridsiatimi rokmi Ronald Reagan a Margaret Thatcherová vniesli revolúciu do myslenia a politík tak svojich ekonomík, ako aj medzinárodných vzťahov. Ekonomiky Spojených štátov a Británie sú vďaka tomu, ako konali, podstatne iné. Pád komunizmu vo východnej Európe a v bývalom Sovietskom zväze je výsledkom aj ich politík.

.týždeň

Bez nových pracovných miest?

.richard Freeman .časopis .téma 10.01.2010

CAMBRIDGE – Kto bude najdlhšie a najviac trpieť vinou kolapsu na Wall Street a nasledujúcej svetovej krízy v rokoch 2008-2009?

.týždeň

Po vojne proti teroru

.richard N. Haass .časopis .téma 10.01.2010

NEW YORK – základná línia prístupu Baracka Obamu k zahraničnej politike sa stala jasnou v roku 2009. Jeho vláda verí, že Spojené štáty by mali viesť dialóg s ostatnými vládami aj vtedy, ak hlboko nesúhlasia s ich charakterom. Centrum pozornosti americkej zahraničnej politiky presunul z toho, čo robia krajiny na svojom území na to, ako konajú za svojimi hranicami.

.týždeň

Drsné poučenie z roku 2009

.joseph E. Stiglitz .časopis .téma 10.01.2010

NEW YORK - To najlepšie, čo možno povedať na rok2009 je, že mohlo byť horšie, že sme sa odtiahli od priepasti, pri ktorej akoby sme na konci roka2008 sedeli, a že rok 2010 budetakmer určite lepší pre väčšinu krajín sveta. Svet tiež získal niektoré cenné skúsenosti, aj keď s veľkými stratami na súčasnej i budúcej prosperite – náklady, ktoré sú zbytočne vysoké vzhľadom na to že sme mohli byť poučení už predtým.

.týždeň

„F-slová“ blízkovýchodnej demokracie

.mai Yamani .časopis .téma 10.01.2010

LONDÝN – Hoci má Blízky východ stále najvyššiu koncentráciu diktatúr na svete, rok 2009 bol rokom, keď sa zdalo, že demokracia sa v regióne uchytila. Napriek tomu budúcnosť vyzerá tak chmúrne ako doteraz.

.týždeň

Posolstvo svedomia

.stanislav Zvolenský .časopis .téma 20.12.2009

Jestvuje jedno krátke, ale významné vyjadrenie logického charakteru, že totiž osoby, ktoré majú rozdielne názory, musia byť v niečom zajedno.

.týždeň

Darwinovo svedomie

.martin Hanus .časopis .téma 20.12.2009

Tento rok si celý svet pripomenul 150. výročie vzniku evolučnej teórie. Darwinova geniálna myšlienka sa netýkala iba vývoja druhov, ale aj ľudskej morálky a toho, čo nazývame svedomím. Naozaj vzniklo naše svedomie zo zvieracích inštinktov? A ak áno, čo to spraví s kresťanstvom, ktoré vyformovalo západnú civilizáciu?

.týždeň

Prečo sme jedineční

.baruch Myers .časopis .téma 20.12.2009

Otázka svedomia je podstatou morálneho správania. Má človek vrodenú predstavu o tom, čo je správne a čo nesprávne? Ak chceme na tú otázku odpoveď z pohľadu židovskej tradície, musíme vyriešiť jeden ešte základnejší problém: aká je vlastná podstata človeka?