Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.téma
.týždeň

A čo, keď sa ochladzuje?

.františek Šebej .časopis .téma 13.12.2009

Už v 70. rokoch bola vo svete panika z prichádzajúcich klimatických zmien. Médiá varovali, že poprední klimatológovia hovoria o „ničivých globálnych klimatických zmenách“. Hovorilo sa dokonca aj o „konsenze“, ku ktorému v tejto veci dospela vedecká komunita. A podľa správy americkej spravodajskej agentúry CIA klimatická veda „vyvíja úspešný model klimatických predpovedí“. Treba povedať, že jej to dosť dlho trvá. Všetka panika spred tridsiatich piatich rokov sa však netýkala hroziaceho globálneho otepľovania, ale globálneho ochladzovania, povedané priamo, prichádzajúcej doby ľadovej.

.týždeň

Klimatické pokúšanie totality

.františek Šebej .časopis .téma 13.12.2009

Kodanský summit, ktorý práve prebieha, má priniesť globálnu dohodu o rozhodných krokoch na zastavenie klimatických zmien a jej údajne katastrofálnych následkov. Dobrý výsledok však bude, ak sa summit na ničom záväznom nedohodne.

.týždeň

Študujem, premýšľam, hľadám

.jozef Onderko .časopis .téma 07.12.2009

Náš čitateľ Ing. Jozef Onderko má 85 rokov a podľa slov svojej dcéry je stále veľmi aktívny človek. Požiadali sme ho preto, aby nám povedal, o čom človek v jeho veku rozmýšľa a ako vníma dnešný svet.

.týždeň

Krajina dôchodcov

.martin Droppa .časopis .téma 07.12.2009

Americký projekt Sun City, kde si vraj v arizonskej púšti činorodo a sebestačne žijú desiatky tisícov čiperných starčekov a stareniek, znie pre nás ako sci-fi. My riešime oveľa prozaickejšie otázky.

.týždeň

Je táto krajina aj pre starých?

.eva Čobejová .jaroslav Daniška ..ako je to (s)právne .téma 06.12.2009

Niet pochýb o tom, že lepšie je byť zdravý a mladý. Ale niet pochýb ani o tom, že mnohí naši spoluobčania, príbuzní, susedia či priatelia sú starí a chorí. Dokážeme prijať starobu ako prirodzenú súčasť nášho sveta, dokážeme ju oceniť alebo aspoň dôstojne prijať?

.týždeň

O dôstojnosti a starobe

.františek Šebej .časopis .téma 06.12.2009

Lekári aj psychológovia vedia – starnutie ako také neprináša dôstojnosť (a múdrosť tiež iba zriedka). Starnutie, najmä na konci, naopak prináša veci, proti ktorým musí človek bojovať práve, aby si zachoval dôstojnosť.

.týždeň

Pozemky I.

.jozef Majchrák .časopis .téma 06.12.2009

Prideľovanie pozemkov v réžii Slovenského pozemkového fondu (SPF) sa stalo nočnou morou tejto vlády. Bolo aj v pozadí doteraz najväčšej koaličnej krízy, ktorej musela táto zostava čeliť.

.týždeň

Presvedčený kresťan

.ján Figeľ .časopis .téma 29.11.2009

Lisabonská zmluva, voči ktorej je veľa očakávaní a výhrad zároveň, vstupuje po ratifikácii všetkými členskými štátmi EÚ do platnosti. Upravuje priestor, v ktorom sa môže rozvíjať európska spolupráca a solidarita. Vnútorná solidarita Únie, ktorá sa prejavuje napríklad finančnou pomocou cez kohézne a štrukturálne fondy, ale aj naša solidarita s medzinárodným spoločenstvom, s ľudskou rodinou, ktorá sa odráža v rozvojovej pomoci alebo v hľadaní odpovedí na ochranu životného prostredia či nových nástrojov finančnej a menovej politiky.

.týždeň

Barroso a Buzek

.jaroslav Daniška .časopis .téma 29.11.2009

Nové, či skôr staro-nové tváre má aj vedenie Európskej komisie a Európskeho parlamentu. José Manuel Barroso vedie Komisiu už od roku 2004 a povedie ju aj ďalších päť rokov. Barrosov príbeh je známy.

.týždeň

Kto nám vládne?

.paul Belien .jaroslav Daniška .časopis .téma 29.11.2009

Európa má novú zmluvu a s ňou aj nových vládcov. Hneď ako sa skončila ratifikácia Lisabonu, hlavy štátov zasadli a vybrali. Máme nového prezidenta a novú ministerku zahraničných vecí. Kto sú tí ľudia?