Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.téma
.týždeň

Vynútené ospravedlnenia nemajú zmysel.

.časopis .téma 22.09.2007

Rozhovor s riaditeľom vydavateľstva Kalligram a predsedom redakčnej rady Új Szó Lászlóm Szigetim.

.týždeň

Dekréty prezidenta

.časopis .téma 22.09.2007

Začiatky Dekrétov prezidenta republiky (skrátene Benešových dekrétov) možno nájsť v roku 1940, keď bola v Londýne vytvorená dočasná exilová vláda.

.týždeň

Hľadáme optimum

.časopis .téma 15.09.2007

Rozhovor s Eugenom Jurzycom, riaditeľom Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy

.týždeň

Správa – včera a dnes

.časopis .téma 15.09.2007

V čase najtuhšieho mečiarizmu zastavil Štatistický úrad zverejňovanie údajov, ktoré sú vždy dôležité pre výskum v sociálnych vedách. Péter Hunčík a Martin Bútora sa rozhodli odpovedať na túto mocenskú informačnú blokádu veľkorysým vydavateľským počinom.

.týždeň

Príbeh AEI

.časopis .téma 15.09.2007

Celým menom sa hádam najvplyvnejší konzervatívny think-tank Ameriky volá American Enterprise Institute for Public Policy Research, ale vo Washingtone všetci rozumejú skratke AEI.

.týždeň

Najcitovanejší

.časopis .téma 15.09.2007

Inštitút INEKO v rámci projektu Slovak Press Watch (spw.blog.sme.sk) zostavil rebríček najcitovanejších expertov, ktorých médiá citujú ako nezávislé hlasy pri politických a ekonomických témach. Išlo o citácie z denníkov Pravda a SME, z večerného spravodajstva Jednotky STV, Markízy, Joj a TA3.

.týždeň

Fabriky na myšlienky

.časopis .téma 15.09.2007

Think-tank je mimoriadne neslovenské slovo. Ale ustanovizne označené týmto anglickým spojením sa na Slovensku v 90. rokoch uchytili a prejavili veľmi životaschopne. Na začiatku tretieho tisícročia stáli ľudia zo slovenských think-tankov za viacerými významnými reformami. Ale práve vtedy sa, paradoxne, vynorili problémy.

.týždeň

Ani vojna, ani mier

.časopis .téma 07.09.2007

Bosna sa nevie vymotať zo slepej uličky. Napriek zahraničnej pomoci vo výške viac ako 15 miliárd dolárov, ktoré boli poskytnuté na povojnovú obnovu v rokoch 1996 až 2003, aj naďalej ostáva eldorádom korupčných praktík a korzom nacionalistických kostlivcov, ktorí si ju „parcelujú“ na tri odstredivé komunity – bosnianskych Moslimov, Srbov a Chorvátov.

.týždeň

97 207

.časopis .téma 07.09.2007

V prípade Mirsada Tokaču a jeho kolegov zo sarajevského Výskumného a dokumentačného centra (RDC) určite neplatí, že čísla chladným jazykom opisujú štatistické veličiny. Päť rokov intenzívne pracovali, kým sa dopracovali k jednému číslu – k mennému zoznamu 97 207 obetiam vojny v Bosne a Hercegovine.