Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.téma
.týždeň

Som rád, že otcove platne sú konečne vonku

.peter Bálik .časopis .téma 04.08.2012

So synom Deža Ursinyho o reedíciách všetkých legendárnych albumov tandemu Dežo Ursiny/Ivan Štrpka a o jeho koncertoch s obnovenou kapelou Provisorium, kde spieva otcove piesne.

.týždeň

Na sever!

.peter Bálik .časopis .téma 04.08.2012

V týchto dňoch začali vychádzať reedície všetkých albumov Deža Ursinyho. To je dobrý dôvod znovu sa vrátiť k tomuto mimoriadnemu hudobníkovi, ktorý sa síce dožil iba 47 rokov (zomrel v roku 1995), no v slovenskej hudbe zanechal nezmazateľnú stopu.

.týždeň

Naši prví medailisti

.peter Osuský .časopis .téma 29.07.2012

Alojz Szokol (1871 – 1932), rodák z Hronca, vyrástol „u krstných“ v Šahách. Na nie celkom úspešných medicínskych štúdiách sa stal úspešným členom Magyar Atlétikai Club, a ako to už vtedy bývalo, all-round atlétom. Na prvej olympiáde v roku 1896 bol tretí vo finálovom behu na 100 metrov. Medailu však nedostal. Niežeby Gréci boli už vtedy tak na hunte, že nebolo na bronz. V Aténach víťazi dostali od kráľa striebornú, druhí bronzovú a tretím podali ruku. Tú podával zväčša korunný princ Konstantin.

.týždeň

Je to náboženstvo

.eva Čobejová .jozef Majchrák .časopis .téma 29.07.2012

Rozhovor s profesorom Jánom Grexom, ktorý roky prednášal na univerzite v Bratislave a v Brne históriu športu a je aj súčasťou slovenského olympijského hnutia.

.týždeň

Päť olympijských prelomov

.eva Čobejová .jozef Majchrák .martin Hanus .časopis .téma 29.07.2012

Každé olympijské hry sú niečím výnimočné. Vybrali sme päticu hier z novovekej histórie, ktoré boli pre olympijské hnutie kľúčové. Bola to prvá obnovená olympiáda v Aténach (1896), nacistami zneužitá olympiáda v Berlíne (1936), mníchovská olympiáda, poznamenaná terorizmom (1972), moskovská olympiáda ovplyvnená bojkotom západného sveta (1980) a olympiáda v Los Angeles (1984), ktorá sa ako prvá zaplatila zo súkromných zdrojov.

.týždeň

Ľudia nenávidia Taliban

.časopis .téma 22.07.2012

Rozhovor s guvernérom provincie Wardak, Mohammadom Halimom Fidaiom, o zmenách k lepšiemu a o negativizme Afgancov.

.týždeň

V krajine Roshanistan

.časopis .téma 22.07.2012

Existuje niekoľko výnimočných príbehov premeny krajiny, ktorú zmietali tri desaťročia vojen. Úspech mobilného operátora Roshan je ten najvýraznejší z nich.

.týždeň

Anatómia vojny

.časopis .téma 22.07.2012

Americký novinár Sebastian Junger strávil v rokoch 2007 až 2008 pätnásť mesiacov s  čatou americkej armády na odľahlej predsunutej základni KOP vo východnom Afganistane.

.týždeň

Nový Afganistan

.časopis .téma 22.07.2012

Všetci sa toho dátumu obávajú, no je už rozhodnuté. V decembri 2014 spojenecké vojská ISAF opustia Afganistan a plnú zodpovednosť za boj s Talibanom preberie afganská armáda. Zvládne to? Skončí sa o rok a pol aj naša najdlhšia vojna?

.týždeň

Raz pútnik, navždy pútnik

.ján Záborský .časopis .téma 14.07.2012

Stojíme v kancelárii pre pútnikov, môj brat a ja, a vypĺňame dotazníky. Máme za sebou desať dní pešej chôdze, 350 kilometrov z Leónu v Kastílii. Pani kontroluje papiere a pýta sa: „Náboženské dôvody na púť ste nemali?“ Do kolónky dôvody sme napísali turistika, presne preto sme sem prišli. „Nie sme katolíci, tak asi nie je vhodné hovoriť o náboženských pohnútkach.“ Pani sa usmeje a pripíše „z duchovných dôvodov“. Bez spirituálnych pohnútok nemôžeme dostať compostelu, potvrdenie o vykonaní púte.